Piątka z nadziejami na igrzyska olimpijskie

Diana Sokołowska

Diana Sokołowska (Fot. Agnieszka Sadowska / Agenc)

Przedstawiamy sylwetki piątki młodych sportowców, którzy są nominowani przez kapitułę Podlaskiej Rady Olimpijskiej do tytułu nadziei olimpijskiej. Zwycięzców w tej kategorii, a także najlepszego sportowca, trenera, sportowca i trenera w grach zespołowych poznamy 11 lutego na balu sportu w hotelu Gołębiewski
Diana Sokołowska (Juvenia Białystok)

Sokołowska w poprzednich sezonach udowodniła, że w swojej kategorii wiekowej dla krajowych rywalek jest niedościgniona. Ale rok 2011 pokazał też, że 15-latka może skutecznie rywalizować z seniorkami. Na seniorskich mistrzostwach Europy w Szczecinie zajęła 16. miejsce na 200 metrów stylem dowolnym, co było jej najlepszym wynikiem na tych zawodach. Natomiast w seniorskich mistrzostwach Polski podopieczna Andrzeja Mackiewicza stawała na podium. Podczas letnich mistrzostw w Ostrowcu Świętokrzyskim była pierwsza na 200 metrów stylem dowolnym, a na zimowych w Poznaniu była pierwsza na 100 metrów dowolnym i druga na 200 metrów dowolnym i 100 metrów motylkowym. Natomiast w kategorii juniorek uzdolniona zawodniczka miała okazję sprawdzić się na mistrzostwach świata i Europy. Na mistrzostwach świata w Peru na dystansie 200 m stylem dowolnym została sklasyfikowana na 12. pozycji, a na mistrzostwach Europy w Belgradzie była ósma na tym dystansie. Z kolei w kraju w kategorii juniorek Sokołowska dominuje. Podczas zimowych mistrzostw Polski zdobyła pięć złotych medali (50, 100, 200 dowolnym, 50 motylkowym i 200 zmiennym), a podczas letnich trzy razy stawała na najwyższym stopniu podium (50, 100 dowolnym i 50 motylkowym). Ponadto osiem razy ustanawiała rekord Polski dziewcząt 15 i 16-letnich.

Kamil Supiński (Podlasie Białystok)

Supiński to kolejny z plejady utalentowanych sprinterów białostockiego klubu, który w ubiegłym roku pokazał duże możliwości. 19-letni zawodnik był w składzie polskiej sztafety 4x100 metrów, która na mistrzostwach Europy juniorów w Tallinie zdobyła brązowy medal. Natomiast na arenie krajowej Supiński wraz z kolegami klubowymi dominował wyraźnie. Sztafeta zdobyła mistrzostwo Polski juniorów, a biegnąc w tym samym składzie na mistrzostwach seniorów uplasowała się na trzecim miejscu. Ponadto juniorzy, z Supińskim w składzie, dwa razy poprawiali rekord Polski w tej kategorii wiekowej. Na halowych mistrzostwach Polski sprinter zdobył srebrny medal w biegu na 60 metrów.

Piotr Gudel (Crystal Białystok)

21-letni bokser to mistrz Polski seniorów z ubiegłego roku. Pięściarz, który walczył w wadze 52 kg, wystąpił także na mistrzostwach świata w Baku. W swojej pierwszej walce przegrał z zawodnikiem ze Szwecji i odpadł z dalszej rywalizacji. Przez Polski Związek Boksu Gudel został uznany najlepszym bokserem w kategorii 52 kg w 2011 roku.

Patrycja Woronowicz (Boxing Sokółka)

Woronowicz to uczestniczka mistrzostw świata juniorek. Na zawodach w Turcji bokserka zajęła piąte miejsce w kategorii 75 kg. Natomiast w kraju oprócz mistrzostwa Polski juniorek zdobyła także pierwsze miejsce w Pucharze Polski. Bardzo dobrze wypadła na międzynarodowym turnieju we Francji, gdzie zajęła drugie miejsce, a wygrała m.in. z seniorską mistrzynią gospodarzy.

Maciej Kamiński, Szymon Ostrowski (żeglarstwo, Grot Suwałki)

Żeglarze z Suwałk to ubiegłoroczni mistrzowie świata w klasie Cadet. Na zawodach w Niemczech suwałczanie z jedenastu rozegranych wyścigów wygrali pięć. Ponadto Kamiński (sternik) i Ostrowski (załogant) na olimpiadzie młodzieży w Nieporęciew tej klasie zdobyli brązowe medale. Ubiegły rok to także drugie miejsce suwałczan w Pucharze Polski.