Londyn 2012. Kajakarze walczą o igrzyska

Podczas weekendu kajakarze będą rywalizować w Poznaniu. Będzie to pierwszy etap kwalifikacji do reprezentacji, która powalczy o występ na igrzyskach olimpijskich. O przepustkę do Londynu walczy m.in. Marek Twardowski z Cresovii Białystok
Podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w Szeged przepustkę do Londynu ze sprinterów zdobył jedynie Piotr Siemionowski (Zawisza Bydgoszcz). Co prawda wówczas złoto wywalczył też Twardowski, ale triumfował on na 500 metrów, a nie jest to obecnie dystans olimpijski. Kajakarz Cresovii musi więc szukać miejsca w kadrze olimpijskiej na Londyn 2012 na innym dystansie. Najprawdopodobniej w maju, podczas ostatnich kwalifikacji na igrzyska, wystartuje w dwójce na 200 metrów. Czy tak będzie rzeczywiście ma być jasne do końca kwietnia.

- W najbliższy weekend w Poznaniu zawodnicy zmierzą się w wyścigach na jedynkach. Czterech najlepszych z całej Polski, poza Siemionowskim przygotowującym się wyłącznie do startu w K1, będzie próbowanych w dwójce w układzie każdy z każdym. Z tych kajakarzy stworzone zostaną dwie osady, które staną do wewnętrznej rywalizacji na olimpijskim dystansie 200 metrów. Zwycięski skład otrzyma rekomendację do startu w kwalifikacjach olimpijskich i w maju powalczy o zwycięstwo w Poznaniu, a tylko to daje przepustkę na igrzyska - wyjaśnia Mariusz Słowiński, trener kadry sprinterów.

Twardowski do weekendowych zawodów w Poznaniu przygotowywał się podczas zgrupowania reprezentacji m.in. w Portugalii. Tam kajakarz Cresovii pływał m.in. z Denisem Ambroziakiem (KSC Olsztyn).

Poza kadrą w ostatnim czasie trenowali natomiast m.in. Paweł Skworoński i Edyta Dzieniszewska. Kanadyjkarz Dojlid Białystok, jak też kajakarka Sparty Augustów również marzą o występie w Londynie. Najpierw jednak muszą zakwalifikować się o reprezentacji. Szansę na to będą mieli podczas weekendu.