Historyczny wyczyn badmintonistów. Mikst z mistrzostwem Europy

Para z Polski po raz pierwszy w historii zdobyła złoto mistrzostw Europy w badmintonie. Dokonali tego Robert Mateusiak i Nadia Zięba z Hubala Białystok
Nasz duet dwa lata temu wywalczył tytuł wicemistrzów Europy, cztery lata temu było identycznie. Wydawało się, że nawet powtórzenie tego wyniku w tym roku będzie niemożliwe. Po losowaniu okazało się bowiem, że na mistrzostwach rozgrywanych w szwedzkiej Karlskronie Mateusiak z Ziębą już w ćwierćfinale zmierzą się z głównymi faworytami do złotych medali. Polski mikst, który przez niemal cały poprzedni rok borykał się z różnymi problemami zdrowotnymi, spisał się jednak wyśmienicie. Z Duńczykami, Joachimem Fischerem Nielsene i Christinną Pedersen, poradził sobie bez większych problemów i awansował do półfinału. To oznaczało, że ma już pewny co najmniej brązowy medal, ale nie było to ostatnie słowo duetu z Białegostoku. W półfinale pokonał on parę szkocko-angielska Imogen Bankier/Chris Andock i w meczu o złoto zmierzył się z duetem z Danii Mads Pieler Kolding/Julie Houmann.

Przed sobotnią konfrontacją teoretycznie to mikst z Polski był już faworytem. Rywale na mistrzostwach byli rozstawieni bowiem z ósemką, a nasza para z siódemką. Ponadto Mateusiak z Ziębą są wyżej w rankingu światowym od Duńczyków. Swą wyższość nasza para pokazała w finale. W pierwszym secie rozbiła rywali 21:12. W drugim również triumfowała, ale już po zaciętej walce, 24:22 i mogła cieszyć się z pierwszego historycznego złotego medalu mistrzostw Europy w badmintonie dla Polski. Co więcej zdobycie mistrzostwa Europy już chyba przesądziło też to, że polski mikst uzyska kwalifikację na igrzyska olimpijskie. O tym kto pojedzie do Londynu zadecyduje ranking światowy opublikowany 3 maja.

Według wcześniejszych planów nasz mikst po mistrzostwach Europy miał się wybrać jeszcze na turniej Yonex Sunrise India Open 2012, aby tam przypieczętować zdobycie przepustki na igrzyska, ale teraz może z tego zrezygnuje. Nie wiadomo jaką decyzję podejmą natomiast Adam Cwalina i Michała Łogosz. Debel SKB Litpol-Malow Suwałki również walczy o wyjazd do Londynu, a zmagania w mistrzostwach Europy zakończył w ćwierćfinale.