Kajakarstwo. 0,1 sekundy zdecydowało o tym kto walczy o przepustkę na igrzyska

Marek Twardowski (Cresovia Białystok) i Dawid Putto (UKS Kopernik Bydgoszcz) stworzą skład kajakarskiej osady na 200 metrów, która za tydzień powalczy o wyjazd na Igrzyska Olimpijskie w Londynie
Podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w Szeged przepustkę do Londynu ze sprinterów zdobył jedynie Piotr Siemionowski (Zawisza Bydgoszcz). Co prawda złoto wywalczył wówczas też Twardowski, ale on triumfował na 500 metrów, a nie jest to obecnie dystans olimpijski. Kajakarz Cresovii musiał więc szukać miejsca w kadrze olimpijskiej na Londyn w dwójce na 200 metrów.

Podczas regat eliminacyjnych do reprezentacji, które niedawno odbyły się w Poznaniu, kajakarz Cresovii zajął drugie miejsce w rywalizacji na 200 metrów.

- Czterech najlepszych kajakarzy po zawodach w Poznaniu, poza Piotrem Siemionowskim, który przygotowuje się do startu w Londynie w jedynce, będzie próbowanych w dwójce w układzie każdy z każdym. Z tych kajakarzy stworzone zostaną dwie osady, które staną do wewnętrznej rywalizacji na olimpijskim dystansie 200 metrów. Zwycięski skład otrzyma rekomendację do startu w kwalifikacjach olimpijskich i w maju powalczy o zwycięstwo w Poznaniu, a tylko to daje przepustkę na igrzyska - tłumaczył po zawodach w Poznaniu Mariusz Słowiński, trener kadry sprinterów.

Do osady na 200 metrów kandydowali ostatecznie Denis Ambroziak (KSC Olsztyn), Twardowski i Dawid Putto (UKS Kopernik Bydgoszcz). Podczas sprawdzianów w Wałczu zawodnicy płynęli na czas dystans 200 metrów w wariancie każdy z każdym.

- Najlepszy wynik osiągnęła para Twardowski - Putto (32,27 sekundy), następnie Putto - Ambroziak (32,37 sekundy), a później Twardowski - Ambroziak (32,55 sekundy). Różnica pomiędzy pierwszym, a drugim rezultatem wynosiła jednak tylko 0,1 sekundy dlatego przeanalizowaliśmy zapis filmowy, by przekonać się, które osady są bardziej dynamiczne na starcie i szybciej pokonują pierwsze pięćdziesiąt metrów. W sprincie początek jest bardzo ważny, bo dystans jest krótki i nie ma czasu na gonienie rywali. Okazało się, że najlepiej wypada tu także duet Twardowski - Putto, dlatego to ta dwójka wystartuje w Poznaniu i powalczy o przepustkę do Londynu - trener Słowiński.

Regaty, na których kajakarze powalczą o przepustki na igrzyska w Londynie, odbędą się w Poznaniu w dniach 16 i 17 maja.