Najlepsi sportowcy i trenerzy nagrodzeni przez prezydenta

Jedenaście osób zostało nagrodzonych przez prezydenta Białegostoku za osiągnięcia sportowe w ubiegłym roku. Łącznie laureaci otrzymali 50 tys. złotych
Kandydatów do nagrody było 32. Ostatecznie uhonorowano 11 osób, a łącznie na nagrody przeznaczono 50 tys. złotych.

- Państwo jesteście ambasadorami naszego miasta, ale też województwa i jesteśmy dumni z tego, że poprzez sport promujecie miasto - mówił podczas wręczania nagród prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W kategorii najlepszy młody sportowiec wyróżniono: Dianę Sokołowską (pływanie, Juvenia Białystok), Szymona Ołowskiego (karate, Kaisho Karate Klub) oraz Mateusza Dubowskiego (badminton, Hubal Białystok). Zawodniczka, która w ubiegłym roku zajęła m.in. 12. miejsce na 200 m w stylu dowolnym na mistrzostwach świata juniorów i ósmą pozycję na tym samym dystansie na mistrzostwach Europy juniorów oraz zdobywała medale na seniorskich mistrzostwach Polski w nagrodę otrzymała cztery tys. zł. Po trzy tysiące dostali z kolei Ołowski (zdobył m.in. srebrny medal w kumite drużynowym juniorów oraz zajął piąte miejsce w kumite indywidualnym juniorów na mistrzostwach świata) oraz Dubowski (w ubiegłym roku wywalczył m.in. złoty medal w grze pojedynczej oraz złoto w grze mieszanej na młodzieżowych mistrzostwach Polski).

W kategorii najlepszy sportowiec wyróżnieni zostali z kolei: Marek Twardowski (kajakarstwo, Cresovia Białystok, 6 tys. zł nagrody), który w ubiegłym roku został mistrzem świata w jedynce na 500 metrów, Kamil Kryński (lekkoatletyka, Podlasie Białystok, 4 tys. zł), który otarł się wręcz o medal podczas mistrzostw świata w sztafecie 4x100 metrów oraz Patrycja Maliszewska (short-track, Juvenia Białystok, 3 tys. zł), która zdobyła pierwszy historyczny medal dla Polski na mistrzostwach Europy - była druga w wyścigu na 500 metrów.

Laureatami w kategorii najlepszy trener zostali z kolei Wojciech Niedźwiecki (klubowy szkoleniowiec Kryńskiego, 6 tys. zł), Marek Ołowski (Kaisho Karate Klub, którego podopieczni w ubiegłym roku na 28 zawodach zdobyli 359 medali, 4 tys. zł) oraz Artur Woroniecki (3 tys. zł), który w ubiegłym roku doprowadził juniorów Jagiellonii do mistrzostwa Polski.

W końcu przyznano też dwa wyróżnienia (po 7 tys. zł) za całokształt działalności. W ten sposób uhonorowano Jana Zalewskiego z Podlasia Białystok oraz Wiesława Kolucha (sekcja Koluchstyl).

- Nagroda za całokształt oznacza, że więcej tutaj człowieku masz się nie pojawiać - żartował po otrzymaniu nagrody Koluch i na poważnie już dodawał: - Serdecznie chciałem podziękować i pogratulować wszystkim wyróżniony osobom.

- Chciałem podziękować za dostrzeganie sportu, stypendia, wsparcie klubów - dzięki tym środkom finansowym nasi sportowcy mogą się realizować i zdobywać wysokie miejsca - dodawał Jan Zalewski.