Dwójka z Podlasia kandydatami do sztafet w mistrzostwach świata

Kamil Bijowski z Podlasia Białystok to jedyny lekkoatleta z czwórki białostoczan, który wystartuje indywidualnie na mistrzostwach świata juniorów (do lat 19) w Barcelonie. Jego kolega klubowy Bartłomiej Chojnowski ma szansę pobiec w sztafecie, podobnie jak dwie przedstawicielki UKS 19 Bojary.
Dla Bijowskiego, który we wtorek wystartuje w eliminacjach na 100 metrów, start w Barcelonie to nie będzie debiut na dużej imprezie międzynarodowej. Przed rokiem podopieczny Wojciecha Niedźwieckiego zdobył brąz mistrzostw Europy w sztafecie 4x100 metrów. W bieżącym sezonie także jest wyróżniającym się sprinterem w swojej kategorii wiekowej. Wraz ze starszymi kolegami z Podlasia wywalczył złoto w sztafecie seniorskich mistrzostw Polski, a indywidualnie srebro na 100 metrów podczas mistrzostw kraju juniorów. Na stadionie w Zwierzyńcu ustanowił rekord życiowy na 100 metrów - 10,64 s. Z takim czasem trudno będzie mu się przebić do finału mistrzostw świata, ale Polacy na więcej liczą w sztafecie. Tegoroczny wynik naszej drużyny 39,98 s daje nadzieję na finał.

- Na treningach Polacy regularnie biegają poniżej 40 sekund, a to już jest wynik z którym mogą powalczyć także w finale - twierdzi Niedźwiecki. - Kamil Bijowski na pewno jest mocnym punktem tej sztafety i nie powinno go zabraknąć w jej składzie.

Natomiast sztafeta 4x400 metrów ma obecnie drugi wynik na świecie wśród juniorów - 3:08,81 min. Bartłomiej Chojnowski z Podlasia był w składzie kiedy Polacy uzyskali ten czas w czerwcu w Bydgoszczy. Na mistrzostwach kraju juniorów Chojnowski na 400 metrów zajął dopiero piąte miejsce na 400 metrów, ale został włączony do kadry na Barcelonę. Związane jest to z tym, że dwójka Polaków w stolicy Katolonii będzie startowała indywidualnie na 400 metrów. Patryk Dobek z SKLA Sopot i Rafał Smoleń z Victorii Racibórz mają szansę dotrzeć aż do finału tej konkurencji, a to oznacza start w biegach eliminacyjnych i półfinałowych. Może im nie starczyć sił na bieg eliminacyjny sztafety.

- Skład sztafety trenerzy kadry ustalą już w Barcelonie - mówi Niedźwiecki. - Zobaczymy jak ta dwójka wypadnie indywidualnie i czy będą czuć się na siłach aby pobiec w sztafecie. Chojnowski najprawdopodobniej pobiegnie w eliminacjach, a może wypadnie na tyle dobrze, że będzie w składzie na finał.

Oprócz zawodników Podlasia w Barcelonie będą jeszcze rywalizowały dwie zawodniczki UKS 19 Bojary Białystok: Katarzyna Sokólska w sztafecie 4x100 metrów, a Martyna Dąbrowska w sztafecie 4x400 metrów.

Eliminacje sztafet zostaną rozegrane w piątek i sobotę.