Katarzyna Sokólska i Martyna Dąbrowska wystartują na mistrzostwach świata

Zawodniczki UKS 19 Bojary Białystok wystartują w sztafetach 4x100 metrów i 4x400 metrów podczas mistrzostw świata juniorów (do lat 19), które od wtorku trwają w Barcelonie.
Dla Katarzyny Sokólskiej będzie to drugi występ na mistrzostwach świata, przed dwoma laty biegała w sztafecie 4x100 metrów na zawodach w Kanadzie. Wtedy Polki zajęły dziesiąte miejsce. Od tamtej pory Sokólska jest podstawową zawodniczką juniorskiej sztafety. Na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy wraz z koleżankami uplasowała się na czwartej pozycji. Na czerwcowych mistrzostwach Polski w Białymstoku zdobyła srebro na 100 metrów, tym samym zapewniając sobie miejsce w kadrze na Barcelonę.

- Kasia cały czas jest chwalona przez trenerów kadry i teraz także nie mam wątpliwości, że pobiegnie na pierwszej zmianie - twierdzi Mieczysław Sutyniec, trener z Bojar. - Oczywiście konkurencja na mistrzostwach świata jest bardzo duża i awans do finału będzie dobrym wynikiem.

Natomiast dla Martyny Dąbrowskiej start w Barcelonie będzie debiutem na dużej imprezie międzynarodowej. Zawodniczka w tym roku zrobiła duży postęp. Do kadry na mistrzostwa świata zakwalifikowała się po tym jak na mistrzostwach Polski była druga na 400 metrów (54,67 s). Sztafecie 4x400 metrów daje się większe szanse na dobry wynik. Dużo będzie zależało od indywidualnego występu najlepszej z Polek Patrycji Wyciszkiewicz z Olimpii Poznań, która jest także w kadrze na Igrzyska Olimpijskie w Londynie.

- Jeżeli Wyciszkiewicz awansuje aż do finału na 400 metrów to mniej sił będzie miała na sztafetę - stwierdza Sutyniec. - Trenerzy kadry muszą to dobrze wszystko rozplanować, bo być może eliminacje sztafeta pobiegnie właśnie bez Wyciszkiewicz. W tej chwili poziom 400 metrów w tej kategorii wiekowej jest bardzo wysoki w Polsce. Wcześniej na medal mistrzostw Polski wystarczał czas w granicach 56 sekund, a w tym roku Wyciszkiewicz pobiegła poniżej 53 sekund.

Biegi eliminacyjne sztafet w Barcelonie zostaną rozegrane w piątek i sobotę.

Na mistrzostwach świata juniorów startują też dwaj zawodnicy Podlasia Białystok. Są to Kamil Bijowski i Bartłomiej Chojnowski.