Londyn 2012. W innych barwach na igrzyska

W kadrze olimpijskiej na Londyn jest dziewiątka reprezentantów klubów z województwa podlaskiego. Ale w igrzyskach wystartują także sportowcy, którzy są związani z naszym regionem, a obecnie bronią barw klubów z innych regionów kraju
Największy ruch transferowy olimpijczyków ma miejsce w lekkiej atletyce. W kadrze olimpijskiej są zawodnicy, którzy skuszeni wyższymi stypendiami wybrali właśnie kluby z naszego regionu: Anna Jesień z Prefbetu Śniadowo Łomża czy Łukasz Parszczyński z Podlasia Białystok. Ale są też transfery w drugą stronę, a najświeższy to przenosiny młociarki Joanny Fiodorow z Prefbetu do AZS-u Poznań. 23-letnia lekkoatletka przed trwającym sezonem zdecydowała się na zmianę klubu i na pewno tego nie żałuje. W Poznaniu pod okiem legendarnego trenera tej konkurencji Czesława Cybulskiego osiąga bardzo dobre wyniki i aktualnie po Anicie Włodarczyk jest drugą młociarką w Polsce. Jej tegoroczny rekord życiowy 74,18 m plasuje ją w pierwszej 15 na listach światowych, a więc finał olimpijski jest w zasięgu.

W Londynie Polska będzie miała trzech reprezentantów w rzucie dyskiem. Są to oczywiście jeden z faworytów do medalu Piotr Małachowski ze Śląska Wrocław, a także Robert Urbanek z MKLA Łęczyca i Przemysław Czajkowski z AZS-u Biała Podlaska. Ten ostatni to 23-letni zawodnik urodzony w Zambrowie. Od pięciu lat reprezentuje klub z Białej Podlaskiej, ale pierwsze poważne kroki w lekkiej atletyce stawiał jako przedstawiciel Podlasia Białystok. Rok temu w mistrzostwach Polski wyprzedził nawet Małachowskiego. Z tegorocznym rekordem życiowym 65,51 m dobrym wynikiem będzie już awans do finału olimpijskiego.

Natomiast do sztafety 4x100 metrów kandyduje wychowanek Narwi Łomża Artur Zaczek. 23-letni sprinter od kilku sezonów reprezentuje barwy AZS-u Poznań. Jego szanse na występ olimpijski wzrosły, gdy podczas ostatniego sprawdzianu przed Londynem na memoriale Janusza Kusocińskigo poprawił rekord życiowy na 100 metrów - 10,47 s., co było trzecim wynikiem wśród szóstki Polaków kandydujących do sztafety. Oczywiście przed nim byli Dariusz Kuć z Zawiszy Bydgoszcz i Kamil Kryński z Podlasia, którzy są raczej pewniakami do biegu rozstawnego. W szóste sprinterów na Londyn jest także urodzony w Białymstoku Kamil Masztak. 28-letni lekkoatleta karierę zaczynał w 2001 roku w białostockiej Juvenii, a w 2001 roku przeniósł się do AZS-u Poznań, a teraz reprezentuje Grunwald Poznań.

Z kolei Anna Dowgiert to pływaczka, która startuje aktualnie dla Śląska Wrocław, a karierę zaczynała w Juvenii Białystok. W Londynie 22-letnia zawodniczka będzie pływała na 50 metrów stylem dowolnym.

Zawodnika wywodzącego się z naszego regionu będziemy mieli w Londynie także w kolarstwie torowym. 25 lat temu w Białymstoku urodził się Maciej Bielecki, który będzie rywalizował w sprincie drużynowym. Kolarz ten, obecnie Piast Szczecin, startował już na igrzyskach cztery lata temu w Pekinie, gdzie był w drużynie, która zajęła 13. miejsce w sprincie.

W Hajnówce urodził się natomiast judoka Tomasz Adamiec. 30-letni zawodnik, reprezentujący klub Ryś Warszawa, w Londynie wystartuje w wadze 73 kg. W Pekinie w 2008 roku odpadł w eliminacjach.