Igrzyska paraolimpijskie. Mistrz świata powalczy o medal w Londynie

Wojciech Kosowski, strzelec na wózku, po raz drugi weźmie udział w igrzyskach paraolimpijskich. To jeden z trójki reprezentantów Startu Białystok, który wystartuje w Londynie.
Kosowski treningi w białostockim Starcie rozpoczął w 1994 roku. Najpierw była to lekkoatletyka, a potem przez kilka sezonów trenował koszykówkę na wózku. Kłopoty zdrowotne sprawiły, że musiał poszukać innej dyscypliny i zaczął treningi pistoletowe. Po dwóch latach został wicemistrzem Polski, a rok później mistrzem. W 2007 roku wywalczył mistrzostwo Europy, a w 2008 pojechał na swoją pierwszą paraolimpiadę do Pekinu. Tam nie zdołał zakwalifikować się do ścisłego finału i ostatecznie został sklasyfikowany na 19. miejscu. Po Pekinie przyszły inne spore sukcesy międzynarodowe. W 2010 roku Kosowski w Zagrzebiu został mistrzem świata w nie olimpijskiej konkurencji FTP - strzelanie do miniaturowych tarcz z pistoletu pneumatycznego. Kwalifikację olimpijską 43-letni strzelec zapewnił sobie dobrymi występami w pucharach świata.

- Obecnie zajmuję pierwsze miejsce w rankingu światowym, ale to wcale nie oznacza, że jestem głównym faworytem do medalu - mówi Kosowski. - Groźny będzie Rosjanin obrońca tytułu sprzed czterech lat, a także zawodnicy z Azji.

Na co dzień Kosowski zajmuje się rehabilitacją osób z urazami kręgosłupa. Jego pasją jest także rzeźba.

- W związku z przygotowaniami do paraolimpiady przestałem rzeźbić, ale prawdopodobnie po Londynie wrócę do tego - planuje Kosowski.

Oprócz Kosowskiego w Londynie wystąpi jeszcze dwójka zawodników Startu Białystok: Joanna Mendak w pływaniu i Krzysztof Smorszczewski w pchnięciu kulą. Igrzyska paraolimpijskie rozpoczęły się w środę i potrwają do 9 września.