Rodzina olimpijska powitała bohaterów województwa podlaskiego z Londynu 2012

Uczestnicy igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich z Londynu w środę zostali oficjalnie powitani przez władze województwa podlaskiego. Na imprezie w białostockim hotelu Gołębiewski głównymi gośćmi było dziewięciu olimpijczyków i trójka paraolimpijczyków.
Dlaczego imprezę powitalną zorganizowano dopiero teraz, gdy igrzyska w Londynie były w sierpniu, a paraolimpijskie zakończyły się we wrześniu?

- Chcieliśmy dać sportowcom odpocząć po ich ciężkiej pracy. A poza tym na tak miłe spotkanie to każdy czas jest dobry - wyjaśnia Janusz Kochan, szef Podlaskiej Rady Olimpijskiej, organizatora imprezy.

Na środowym spotkaniu byli więc badmintoniści Nadia Zięba i Robert Mateusiak z Hubala Białystok, a także trójka przedstawicieli tej dyscypliny z SKB Litpol-Malow Suwałki singlistka Kamila Augustyn oraz debel Michał Łogosz/Adam Cwalina. Przybyła także trójka lekkoatletów Kamil Kryński i Łukasz Parszczyński z Podlasia Białystok oraz Anna Jesień z Prefbetu Śniadowo Łomża. Była także najmłodsza w olimpijskiej kadrze Polski pływaczka Juvenii Białystok Diana Sokołowska.

- Naprawdę miłe spotkanie. Jak biegałam w barwach innych klubów w innych województwach to takich imprez nie było. Tutaj naprawdę się czuje, że olimpijczyków się szanuje i hasło "rodzina olimpijskie" nie jest puste - mówiła Jesień.

Wśród trójki paraolimpijczyków była jedyna nasza medalistka z Londynu Joanna Mendak, która zdobyła złoto na 100 metrów stylem dowolnym. Paraolimpijczycy z Londynu to także Wojciech Kosowski (strzelectwo) i Krzysztof Smorszczewski (pchnięcie kulą).

Wszyscy sportowcy, a także ich trenerzy, zostali nagrodzeni przez przedstawicieli prezydentów Białegostoku oraz Suwałk (w Łomży taka impreza ma być jeszcze zorganizowana), a także odebrali nagrody wojewody podlaskiego i marszałka województwa.

Przedstawiciel trenerów, wychowawca Kamila Kryńskiego oprócz podziękowań, przypomniał także, że igrzyska w Londynie to już historia i przed sportowcami kolejne starty.

- Mam nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy mogli liczyć na takie samo wsparcie, albo jeszcze większe. Przed nami kolejne igrzyska w Brazylii - stwierdził Wojciech Niedźwiecki.

Spotkanie swoją obecnością zaszczycili także byli olimpijczycy. Wśród gości można było zobaczyć między innymi Wojciecha Fortunę, Aleksa Kuziemskiego, Mariana Nietupskiego, Krystynę Zabawską W ich imieniu głos zabrał kajakarz Marek Twardowski, któremu do Londynu nie udało się zakwalifikować.

- Gratuluję uczestnikom igrzysk w Londynie - mówił Twardowski. - Mam ponad 30 medali z mistrzostw świata i Europy, Pucharów Świata, ale tego olimpijskiego właśnie mi brakuje. Start na igrzyskach okupiony jest ciężką pracą, ale pragnienie medalu jest tak wielkie, że nie zrezygnuję i chce jeszcze powalczyć o medal na igrzyskach za cztery lata w Rio de Jeneiro.