EYBL. Porażka Żubrów w debiucie, ale jest i pierwszy sukces

Od porażki z litewskim zespołem rozpoczęli młodzicy (do lat 14) Żubrów Białystok udział w Europejskiej Młodzieżowej Lidze Koszykówki (EYBL). Ale w piątek wieczorem zanotowali także pierwszą wygraną w tych rozgrywkach. Kolejne spotkania w sobotę i niedzielę w hali Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku.
W Białymstoku jest rozgrywany pierwszy turniej z nowej edycji EYBL, a dla Żubrów to debiut w tych rozgrywkach. Na początek drużyna Andrzeja Nikołajuka spotkała się litewską drużyną BS Aisciai Kowno. Mecz białostoczanie rozpoczęli bardzo dobrze. Wykorzystując swoją przewagę fizyczną koszykarze Żubrów dużo trafiali spod kosza i po pierwszej połowie prowadzili 27:21. Niestety druga część meczu to już dominacja gości. Szczególnie za sprawą rzutów z dystansu Litwini najpierw odrobili straty, a później systematycznie powiększali przewagę i wygrali 55:41.

- Jest różnica w doświadczeniu, ograniu - twierdzi Nikołajuk. - Pomimo to, że Litwini na samym początku przegrywali to się nie poddali. Wręcz zmobilizowali się i w drugiej połowie zmienili koncepcję gry, zaczęli więcej rzucać z dystansu, czyli to z czego słynie szkoła litewska. Zostawialiśmy im za dużo miejsca na oddawanie tych rzutów i wynik meczu się odwrócił. Szkoda tego spotkania bo była szansa na wygraną.

Natomiast drugie spotkanie białostoczan z BS Ryga było emocjonujące do samego końca. Na niecałe dwie minuty przed końcem meczu Żubry jeszcze przegrywały 50:51. Ale dobra skuteczność w końcówce spotkania dała pierwszą wygraną naszej drużyny w rozgrywkach EYBL. Żubry wygrały 57:53.

W turnieju bierze udział osiem zespołów chłopców z rocznika 1999 (trzy drużyny z Litwy, dwie z Polski i po jednej z Łotwy, Ukrainy i Węgier.). W sobotę zostanie rozegranych osiem spotkań, a w niedzielę cztery.

- Jak do tej pory najlepiej zaprezentował się klub BS Sabonis z Kowna. Chłopcy opanowani, spokojnie grają i celnie rzucają z dystansu. Oni są faworytami tego turnieju - ocenia Nikołajuk.

Żubry Białystok - BS Aisciai Kowno 41:55

Kwarty: 12:10, 15:11, 7:14, 7:20.

Żubry: Nowicki 6, Wasilewski 6, Augustyńczyk 5, Chrabołowski 5, Matuk 5, Białobrocki 4, Osienik 4, Urbanowicz 4, Recko 2, Milenkiewicz, Matwiejuk, Truchel.

Żubry - BS Ryga 57:53

Kwarty: 11:11, 10:11, 15:17, 21:14.

Żubry: Matuk 15, Osienik 15, Chrabołowski 12, Wasilewski 8, Białobrocki 3, Augustyńczyk 2, Urbanowicz 2, Waszczuk, Recko, Nowicki, Piesowicz,

Inne wyniki pierwszego dnia zawodów

SKM 99_1 Wilno - Tigers Budapeszt 109:16, BS Sabonis Kowno - Mavpi 99 Donieck 78:34, Rosa Radom - BS Ryga, 73:30, Mavpi - SKM 99_1 28:75, Tigers - BS Sabonis 8:121, BS Aisciai Kowno - Rosa 48:60.