W sobotę startuje ekstraklasa badmintona. Mistrz będzie z Suwałk czy Białegostoku?

Drużynowy mistrz Polski w badmintonie z ubiegłego sezonu, SKB Litpol-Malow Suwałki, ma apetyt na kolejny tytuł. Suwałczanie rozpoczną rywalizację w ekstraklasie meczem z AZS AGH Kraków, gospodarzami turnieju inaugurującego rozgrywki
Zespoły z województwa podlaskiego, SKB Litpol-Malow Suwałki i UKS Hubal Białystok, mogą zdominować ekstraklasę badmintona w tym sezonie. W ich składach występują najlepsi w Polsce zawodnicy, wśród nich olimpijczycy z Londynu, a najgroźniejszy rywal - Technik Głubczyce (srebrny medalista poprzedniej edycji) - zrezygnował z występów w lidze.

- Już od kilkunastu lat, kiedy założyliśmy sobie, że będziemy zdobywać drużynowe mistrzostwo Polski, konsekwentnie realizujemy plan - mówi prezes SKB, Jerzy Szleszyński. - I będziemy nadal to robić. Po wycofaniu się Technika, bój o pierwsze miejsce powinien stać się w tym sezonie derbami województwa podlaskiego. Myślę, że spotkamy się w finale z Hubalem. Martwi mnie tylko to, że ze względów finansowych w rozgrywkach nie wystąpi inny zespół z naszego regionu, LUKS Badminton Choroszcz.

Suwałczanie straszą rywali nazwiskami. W ich kadrze są reprezentanci Polski na Igrzyska Olimpijskie 2012: Kamila Augustyn, Adam Cwalina i Michał Łogosz. Ten ostatni nie wystąpi jednak w Krakowie z powodu kontuzji, którą odniósł jeszcze podczas londyńskiego turnieju. Drużynę SKB Litpol-Malow reprezentować będą również m.in. tegoroczni medaliści indywidualnych mistrzostw Polski: Łukasz Moreń, Joanna Szleszyńska-Łogosz i Monika Bieńkowska.

W pierwszej fazie drużynowych mistrzostw Polski zespoły (SKB Litpol-Malow Suwałki, UKS Hubal Białystok, AZS UWM Olsztyn, AZS AGH Kraków oraz BKS Kolejarz Przemysłówka Częstochowa) zmierzą się w dwóch turniejach: w najbliższy weekend oraz 15 i 16 grudnia. Zagrają w nich systemem "każdy z każdym". Ostatni zespół po pierwszej części sezonu opuści ekstraklasę. Cztery pozostałe walczyć będą o mistrzostwo pucharowym systemem play-off. Każdy z meczów w ekstraklasie składa się z sześciu gier: dwóch pojedynczych mężczyzn, pojedynczej kobiet, podwójnych kobiet i mężczyzn oraz par mieszanych. Przy wyniku 3:3 o zwycięstwie decyduje dodatkowy, "złoty" set. Za wygraną 4:2, 5:1 lub 6:0 drużyna otrzymuje 3 punkty, za zwycięstwo w decydującym secie - dwa, a za porażkę w nim - jeden punkt.

Program pierwszego turnieju ekstraklasy w Krakowie

Sobota: UKS Hubal Białystok - AZS UWM Olsztyn (godz. 10), AZS AGH Kraków - BKS Kolejarz Przemysłówka Częstochowa (10), SKB Litpol-Malow Suwałki - AZS AGH Kraków (14), Kolejarz - AZS UWM Olsztyn (14), Kolejarz - Hubal (18), AZS UWM Olsztyn - SKB Litpol-Malow (18).

Niedziela: Kolejarz - SKB Litpol-Malow (godz. 10), Hubal - AZS AGH Kraków (10), AZS UWM Olsztyn - AZS AGH Kraków (14), SKB Litpol-Malow - Hubal (14).