Medale Polaków w mistrzostwach Europy w karate Shotokan

Dwa złote i brązowy krążek zdobyli Polacy w drużynowym kumite na mistrzostwach Europy rozegranych w Belgradzie. W medalowych zespołach byli zawodnicy Kaisho Białystok.
Polacy zdobyli złoto w kumite drużynowym w kategorii kadetów i juniorów. Kadeci wystąpili w składzie Szymon Ołowski, Kamil Piwowar (obaj Kaisho Białystok), Bartłomiej Wilamek (Harasuto Łódź) oraz Maciej Boguszewski (Bodaikan Szczecin). Polacy kolejno pokonali Czechów (0:0, 0:2, 2:0, dogrywka 2:0), Szwajcarów (0:0, 2:0, 2:0), Szwedów (1:1, 2:0, 1:1) oraz w finale Anglików (3:1, 2:0, 2:1). To pierwszy złoty medal wywalczony przez Polaków w kumite mężczyzn od 2005 roku.

Ołowski, a także Mateusz Leonik i Bartosz Głowacki z Kaisho oraz Michał Bąbos z Bonsai Tomaszów Mazowiecki okazali się najlepsi wśród juniorów. Juniorzy w drodze po mistrzostwo wygrali z Anglią (0:1, 1:1, 0:0, dogrywka 2:0), Serbią (0:0, 2:0, 0:0), Rosją (0:0, 2:1, 0:2, dogrywka 2:0) i w finale z Ukrainą (2:0, 2:0, 0:0).

Natomiast drużyna seniorów zdobyła brązowy medal. Polacy walczyli w składzie Głowacki, Leonik (obaj Kaisho), Kamil Warda, Daniel Tuszyński (obaj Olimp Łódź), Szymon Grzywacz (Bodoikan Szczecin), Bąbos i Filip Pająk (Bonsai Tomaszów Mazowiecki). Drużyna ta przegrała minimalnie z Rosją (2:3) o wejście do finału.

W sumie w Belgradzie rywalizowało 370 zawodników z 22 krajów. Polacy z dziewięcioma krążkami zajęli drugą pozycję w klasyfikacji medalowej mistrzostw, za Węgrami. Trenerem kadry jest opiekun Kaisho Marek Ołowski.