Ekstraklasa badmintona. Wiadomo kto zagra w półfinale

Zespół SKB Litpol-Malow Suwałki wygrał rywalizację pierwszej rundy rozgrywek o drużynowe mistrzostwo Polski w badmintonie dzięki niedzielnemu zwycięstwu nad Hubalem Białystok w ?złotym secie?. Białostoczanie zajęli w tabeli ekstraklasy drugie miejsce
Rozgrywany w sobotę i niedzielę w hali Zespołu Szkół Nr 6 w Białymstoku turniej wyłonił pary, które pod koniec stycznia rozpoczną rywalizację w półfinałach rozgrywek: SKB Litpol-Malow Suwałki zmierzy się z AZS-em UWM Olsztyn, a UKS Hubal Białystok będzie grał z AZS-em AGH Kraków. Z ekstraklasy spadł Kolejarz Częstochowa.

O kolejności na szczycie tabeli zdecydował bezpośredni mecz między Hubalem a SKB, a nawet "złoty set", bowiem spotkanie zakończyło się remisem 3:3 i potrzebna była dodatkowa gra o zwycięstwo. Suwalski mikst, Anna Kobceva i Adam Cwalina, okazał się w niej lepszy od białostockiego, który tworzyli: Alesia Zaytsava i Adrian Dziółko.

- Jestem szczęśliwy, ale zmęczony po ciężkim turnieju, pełnym nerwów: w decydującym secie z Hubalem przegrywaliśmy już 6:11, ale zdołaliśmy się podnieść - mówi trener suwalskich badmintonistów, Jacek Niedźwiedzki. - Wyniki świadczą o tym, że nasz półfinałowy rywal, AZS Olsztyn, jest łatwiejszy niż zespół z Krakowa, w którym grają tacy badmintoniści jak Barbara Kulanty czy Hubert Pączek. Nie można jednak lekceważyć przeciwnika, więc do meczów z olsztyńską drużyną przystąpimy w najsilniejszym składzie, aby godnie zakwalifikować do finału drużynowych mistrzostw Polski.

Hubal radził sobie lepiej niż SKB w turniejowych spotkaniach z pozostałymi drużynami ekstraklasy, nie znalazł jednak recepty na zwycięstwo nad lokalnym rywalem. Zespół z Białegostoku 6:0 ograł w niedzielę swego rywala w fazie półfinałowej, AZS AGH Kraków, którego suwałczanie pokonali dopiero w "złotym secie".

- Diabeł tkwi w szczegółach, drużyna z Krakowa przeciwko nam wystawia najsilniejszy skład, albo zupełnie odpuszcza - mówi Waldemar Grzegorzewski, szkoleniowiec Hubala. - Tym razem zagrali w najsilniejszym zestawieniu z wyjątkiem debla pań, a ja akurat chciałem sprawdzić nową parę Anna Narel - Alesia Zaytsava przeciw mocnym paniom z Krakowa w perspektywie starcia z SKB... Tak czy inaczej, wynik 6:0 dobrze prognozuje przed meczem w półfinale. Jeśli chodzi o niedzielne spotkanie z SKB: zawsze jest łatwiej przełknąć wynik 2:4 albo 1:5, ale kiedy jest 3:3 i prowadzimy w "złotym secie" 11:6, porażka boli. Zdecydowało doświadczenie olimpijczyka Adama Cwaliny z suwalskiego zespołu. Finał jest jednak wciąż przed nami.

Wyniki turnieju ekstraklasy w Białymstoku

Sobota: UKS Hubal Białystok - AZS UWM Olsztyn 6:0, AZS AGH Kraków - BKS Kolejarz Decathlon Częstochowa 5:1, SKB Litpol-Malow Suwałki - AZS AGH Kraków 3:3 (złoty set dla SKB), Kolejarz - AZS UWM Olsztyn 3:3 (złoty set AZS UWM), Kolejarz - Hubal 0:6, AZS UWM Olsztyn - SKB Litpol-Malow 1:5.

Niedziela: Kolejarz - SKB Litpol-Malow 1:5, Hubal - AZS AGH Kraków 6:0, AZS UWM Olsztyn - AZS AGH Kraków 2:4, SKB Litpol-Malow - Hubal 3:3 (złoty set dla SKB).

Tabela ekstraklasy1. SKB Litpol-Malow Suwałki82132:16
2. UKS Hubal Białystok82041:7
3. AZS AGH Kraków81324:24
4. AZS UWM Olsztyn8514:34
5. Kolejarz Częstochowa819:39
Pary półfinałowe: SKB Litpol-Malow Suwałki - AZS UWM Olsztyn, UKS Hubal Białystok - AZS AGH Kraków. Ekstraklasę opuszcza drużyna Kolejarza Częstochowa.