Najlepsi trenerzy w 2012 roku. Nominacje

Spośród piątki trenerów kapituła Podlaskiej Rady Olimpijskiej wybrała najlepszego w roku 2012. Kto zostanie zwycięzcą rankingu, dowiemy się 2 lutego specjalnej gali. Wtedy też zostaną ogłoszeni najlepsi w kategorii sportowiec roku, nadzieja olimpijska, sportowiec i trener w grach zespołowych
Nominowani trenerzy

Waldemar Grzegorzewski (badminton, Hubal Białystok)

Drużyna Hubala Białystok prowadzona przez Grzegorzewskiego zajęła trzecie miejsce w ekstraklasie badmintona. Białostoczanie wystartowali także w klubowych mistrzostwach Europy na Węgrzech, gdzie uplasowali się na dziewiątym miejscu. Ponadto jego podopieczni w drużynowych mistrzostwach Polski rozgrywanych w Białymstoku wygrali w trzech z czterech kategorii wiekowych: juniorki do lat 19 oraz juniorzy do lat 17 i 19. W barwach Hubala występuje także najlepszy Polski mikst - Nadia Zięba/Robert Mateusiak, mistrzowie Europy z ubiegłego roku oraz ćwierćfinaliści Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Andrzej Mackiewicz (pływanie, Juvenia Białystok)

Trener Juvenii to wychowawca i opiekun najbardziej utalentowanej pływaczki młodego pokolenia w Polsce - Diany Sokołowskiej. Jego podopieczna jako 16-latka była w składzie sztafety 4 x 200 metrów, która na igrzyskach w Londynie zajęła 16. miejsce. Z czterech Polek najmłodsza w całej kadrze olimpijskiej białostoczanka uzyskała najlepszy czas.

W mistrzostwach Polski seniorów Sokołowska zajęła trzecie miejsce na 100 i 200 metrów stylem dowolnym. Natomiast w mistrzostwach Europy juniorów w Antwerpii była piąta na 200 metrów dowolnym.

Na igrzyskach w Londynie startowała także inna wychowanka Mackiewicza Anna Dowgiert, która reprezentuje teraz Śląsk Wrocław.

Wojciech Niedźwiecki (lekkoatletyka, Podlasie Białystok)

Opiekun sprinterów Podlasia Białystok, którzy mieli kolejny udany sezon. Przede wszystkim Kamil Kryński wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, gdzie był członkiem sztafety 4 x 100 metrów, która ustanowiła rekord Polski - 38,31 s, a indywidualnie w biegu na 200 metrów dotarł do półfinału.

Sprinterzy Podlasia obronili także tytuł mistrzów Polski w sztafecie. Ponadto podopieczni Niedźwieckiego Kamil Bijowski i Bartosz Chojnowski wystąpili na mistrzostwach świata juniorów. Niedźwiecki w kategorii trenerów wygrał poprzedni ranking.

Tomasz Potapczyk (boks, Boxing Sokółka)

Sukcesy bokserskiego klubu z Sokółki to zasługa trenera Potapczyka. Jego podopieczny Paweł Wierzbicki (91 kg) wywalczył srebrny medal młodzieżowych mistrzostw świata w Erywaniu. Ostatni krążek na tej imprezie Polacy zdobyli 27 lat temu. W klubie Potapczyka trenują także dziewczęta. W 2012 roku na młodzieżowych mistrzostwach Europy we Władysławowie Patrycja Woronowicz zdobyła srebro, a Natalia Stasiewicz brąz. Na ringach krajowych zawodnicy Boxingu od kategorii młodzika poprzez kadetów, a skończywszy na juniorach, wywalczyli dziewięć medali mistrzostw Polski.

Andrzej Siemion (kajakarstwo, Cresovia Białystok)

Siemion to bezpośredni trener Marka Twardowskiego, srebrnego medalisty mistrzostw Europy w jedynce na 500 metrów. Twardowski w 2012 roku kwalifikacji olimpijskiej nie wywalczył, ale w mistrzostwach Polski stawał na podium. Kajakarz wygrał w jedynce na 500 metrów, a na 200 był trzeci.