Kolejne nominacje. Piątka z nadziejami na igrzyska

Przedstawiamy sylwetki piątki młodych sportowców, którzy są nominowani przez kapitułę Podlaskiej Rady Olimpijskiej w kategorii ?Nadzieja olimpijska?. Zwycięzców w tej kategorii, a także najlepszego sportowca, trenera, sportowca i trenera w grach zespołowych poznamy 2 lutego na balu sportu w hotelu Gołębiewski
"Nadzieja olimpijska" to kategoria, do której zgłaszani są młodzi sportowcy, ale których wyniki stawiają już w gronie kandydatów do występu na igrzyskach olimpijskich. Zwycięzcy w tej kategorii wyłaniani są od początku istnienia rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej i kapituła rzadko się myliła. Laureaci najczęściej startowali na igrzyskach lub wciąż mają szansę wystąpić.

Do miana nadziei olimpijskiej za osiągnięcia w 2012 roku kandydują: Karolina Baszeń (strzelectwo, Podlasie 4G Białystok), Emilia Romanowicz (narciarstwo, Puszcza Supraśl), Damian Roszko (lekkoatletyka, Podlasie Białystok), Paweł Wierzbicki (boks, Boxing Sokółka), Patrycja Woronowicz (boks, Boxing Sokółka).

Karolina Baszeń (strzelectwo, Podlasie 4G Białystok)

21-letnia zawodniczka to młodzieżowa mistrzyni Polski w konkurencji PPN 40. W mistrzostwach Polski seniorek w konkurencji PSP 30+30 zajęła siódme miejsce. Do udanych także należy zaliczyć start w Akademickich Mistrzostwach Świata w Kazaniu, gdzie Baszeń była piąta w PSP 30+30. Na koniec roku zawodniczka Podlasia 4G Białystok uplasowała się na piątym miejscu (PSP 30+30) w prestiżowych białostockich zawodach Polmozbyt Plus Polish Open Kaliber.

Emilia Romanowicz (narciarstwo, Puszcza Supraśl)

W ubiegłym roku zawodniczka Puszczy Supraśl zadebiutowała w zawodach Pucharu Świata w Jakuszycach. W mistrzostwach Polski seniorów 22-letnia narciarka zdobyła brąz na dystansie 26 kilometrów. Natomiast w młodzieżowych mistrzostwach kraju rozegranych w Supraślu aż trzy razy stawała na podium: złoto w biegu sprinterskim na 1 kilometr, srebro na 5 kilometrów klasykiem i srebro na 5 kilometrów stylem dowolnym na dochodzenie.

Damian Roszko (lekkoatletyka, Podlasie Białystok)

22-letni Roszko to licząca się już postać w kraju w biegach średnich i długich. Największe sukcesy zawodnika Podlasia w 2012 roku to złoto w młodzieżowych mistrzostwach Polski na 5000 metrów i wicemistrzostwo kraju wśród seniorów na 1500 metrów.

Paweł Wierzbicki (boks, Boxing Sokółka)

Urodzony w 1994 roku Wierzbicki to nadzieja polskiego pięściarstwa amatorskiego na odrodzenie tej dyscypliny w kraju. Srebrny medal w młodzieżowych mistrzostwach świata w Erywaniu w kategorii 91 kg był pierwszym po 27 latach dla Polski. Przed Wierzbickim srebro w tej imprezie zdobył w 1985 roku Andrzej Gołota. Zawodnik z Sokółki wywalczył także mistrzostwo kraju wśród juniorów. Ponadto w 2012 roku brał udział w sześciu meczach międzypaństwowych kadry młodzieżowej i we wszystkich wygrał swoje pojedynki.

Patrycja Woronowicz (boks, Boxing Sokółka)

Zawodniczka z Sokółki to wicemistrzyni Europy juniorek z ubiegłego roku w kategorii 81 kg. Ponadto w 2012 została mistrzynią Polski juniorek, a także wygrała w międzynarodowych mistrzostwach Śląska.