Medal na trzecich igrzyskach z rzędu. Specjalne wyróżnienie

Niedowidząca pływaczka Joanna Mendak to jedyna z województwa podlaskiego medalistka z Londynu. W swojej koronnej konkurencji zdobyła złoto na trzecich z rzędu igrzyskach paraolimpijskich.
Zawodniczka zostanie uhonorowana w XVII Rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej. Wielki bal odbędzie się 2 lutego.

W Londynie Mendak wygrała na 100 metrów stylem motylkowym. Dla zawodniczki startującej w kategorii osób niedowidzących nie jest to pierwszy medal paraolimpiady. Pływaczka Startu Białystok (gdy startuje w zawodach pływaków pełnosprawnych reprezentuje Olimpijczyka Suwałki) już jako 15-latka wzięła udział w paraolimpiadzie w 2004 roku w Atenach. Wtedy wywalczyła złoto w swojej koronnej konkurencji - 100 metrów stylem motylkowym i brąz na 100 metrów stylem dowolnym. W Pekinie w 2008 roku powtórzyła ten wynik, a dodatkowo srebrny medal zdobyła na 200 metrów stylem zmiennym.

W Londynie na podium stanęła tylko raz. Ponadto była jeszcze dwa razy czwarta i raz piąta.

- W Londynie dało się odczuć, że wiele osób liczy na mój dobry występ, i ta presja była duża. Poradziłam sobie z nią jednak. Pierwszy medal jest ciężko zdobyć, ale sztuką jest go potem obronić. A jak się to udaje na trzecich igrzyskach z rzędu, to jest naprawdę wielka radość - podkreśla Mendak, która ma sześć medali z igrzysk paraolimpijskich. - Niewiele jest zawodniczek, które na trzech kolejnych igrzyskach powielają wyniki w danej konkurencji. Mnie się to udało, to jest w pewnym sensie zwieńczenie tylu lat pracy.