XVII Ranking Podlaskiej Rady Olimpijskiej. 2012 rok - czas olimpijczyków?

Wybory najlepszego sportowca w roku olimpijskim są szczególne, igrzyska to wszak najważniejsza impreza. Wśród nominowanych w XVII Rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej jest ósemka uczestników zawodów w Londynie z naszego województwa. Wyniki poznamy w sobotę na gali w hotelu Gołębiewski
Nominacji w poszczególnych kategoriach dokonała kapituła powołana przez Podlaską Radę Olimpijską, w której skład weszli działacze sportowi, dziennikarze.

W tym roku najlepszych wybierali także medaliści olimpijscy mieszkający w naszym regionie. Z zaproszenia do kapituły skorzystali złoty skoczek z Sapporo (1972 r.) Wojciech Fortuna i brązowy kajakarz z Atlanty (1996) Piotr Markiewicz. Członkowie kapituły w gronie nominowanych umieścili sportowców zgłaszanych przez kluby, jak też i sami dokonywali wyboru.

Kajakarze poza igrzyskami

Po poprzednich dwóch igrzyskach ranking Podlaskiej Rady Olimpijskiej wygrywali kajakarze Sparty Augustów. W 2004 r. po Atenach byli to Marek Twardowski i Adam Wysocki, którzy w olimpijskich regatach zajęli czwarte miejsce w K2 na 500 metrów. Z kolei cztery lata później triumfatorką była Edyta Dzieniszewska, która była w czwartej osadzie K4 na 500 metrów igrzysk w Pekinie. Twardowski (obecnie Cresovia Białystok) i Dzieniszewska są także teraz w dziesiątce nominowanych na najlepszego sportowca, ale rok 2012 raczej nie był dla nich udany, gdyż na igrzyska do Londynu nie zdołali się zakwalifikować. Usprawiedliwieniem dla Dzieniszewskiej była kontuzja, z którą zawodniczka zmagała się przez długie miesiące.

Jedni trzymają poziom, inni czekają na lepsze czasy

Dla odmiany jeden z lepszych sezonów w karierze ma eksportowy mikst badmintona Nadia Zięba/Robert Mateusiak. Ćwierćfinał igrzysk w Londynie to powtórzenie wyniku sprzed czterech lat, a do tego para Hubala Białystok dołożyła jeszcze mistrzostwo Europy, co jest najwyższym osiągnięciem w historii tej dyscypliny w Polsce.

Wysoki poziom trzymają też lekkoatleci, których na igrzyskach mieliśmy trójkę. Tutaj wyróżnia się Kamil Kryński, który w Londynie wraz z kolegami ustanowił rekord Polski w sztafecie 4x100 metrów.

Co roku wśród nominowanych w różnych kategoriach byli przedstawiciel short-tracku z Juvenii Białystok. Tym razem uważnych obserwatorów rankingu może zdziwić fakt, że łyżwiarzy nie ma wśród wyróżnionych. Jest to decyzja działaczy klubu, którzy uważają, że sukcesy krajowe w tej dyscyplinie to za mało, aby kandydować do laurów w województwie. Ale za rok możemy być pewni, że short-track znowu wróci do rywalizacji. Dwa brązowe medale (indywidualny Patrycji Maliszewskiej i w sztafecie kobiet) niedawnych mistrzostw Europy to już mocny argument.

Nadzieja na skalę kraju

W końcu z pewnym optymizmem możemy patrzeć na rozwój boksu. Sukcesy klubu Boxing Sokółka przez kapitułę zostały zauważone. Młody, oddany dyscyplinie trener Tomasz Potapczyk i jego podopieczni szeroką ławą atakują we wszystkich kategoriach wiekowych wśród pań i panów. W 2012 r. największy sukces odniósł Paweł Wierzbicki, który zdobył srebrny medal młodzieżowych mistrzostw świata. Pięściarz jest wśród nominowanych na nadzieję olimpijską, a chyba można śmiało napisać, że jest to nadzieja całego środowiska bokserskiego w Polsce. Wszak ostatni medal dla Polski na takiej imprezie zdobył Andrzej Gołota 27 lat temu. Oprócz Wierzbickiego wśród nominowanych do "nadziei" z Boxingu jest juniorska wicemistrzyni Europy Patrycja Woronowicz. Natomiast trener Potapczyk kandyduje na trenera roku dyscyplin indywidualnych.

Gry w odwrocie

Niestety, coraz gorzej w naszym województwie jest z grami zespołowymi. Jedynie piłkarze Jagiellonii Białystok trzymają mniej więcej równy poziom i raczej nie powinniśmy się martwić o ich spadek z ekstraklasy. Wydaje się, że wieloletnie kłopoty siatkarek AZS-u Białystok właśnie osiągnęły apogeum i trudno przypuszczać, że w następnym sezonie zespół ten zobaczymy w ekstraklasie, nie jest pewne, czy w ogóle będzie istniał. To są drużyny w najwyższych klasach rozgrywkowych, ale niżej także nie widać progresu. Siatkarze z Suwałk (I liga) czy Hajnówki (II liga) mieli już lepsze sezony, a koszykarze z Bielska Podlaskiego ciągle nie mogą się wybić ponad II ligę. Tę sytuację widać w nominacjach kapituły, gdzie są tylko przedstawiciele Jagiellonii.Nominowani 2012

Sportowiec roku: 1. Edyta Dzieniszewska (kajakarstwo, Sparta Augustów); 2. Żaneta Iwaszuk (strzelectwo, Kaliber Białystok); 3. Anna Jesień (lekkoatletyka, Prefbet Śniadowo Łomża); 4. Magdalena Krukowska (kajakarstwo, Dojlidy Białystok); 5. Kamil Kryński (lekkoatletyka, Podlasie Białystok); 6. Michał Łogosz/Adam Cwalina (badminton, SKB Litpol-Malow Suwałki); 7. Łukasz Parszczyński (lekkoatletyka, Podlasie Białystok); 8. Diana Sokołowska (pływanie, Juvenia Białystok); 9. Marek Twardowski (kajakarstwo, Cresovia Białystok); 10. Nadia Zięba/Robert Mateusiak (badminton, Hubal Białystok).

Nadzieja olimpijska: 1. Karolina Baszeń (strzelectwo, Podlasie 4G Białystok); 2. Emilia Romanowicz (narciarstwo, Puszcza Supraśl); 3. Damian Roszko (lekkoatletyka, Podlasie Białystok); 4. Paweł Wierzbicki (boks, Boxing Sokółka); 5. Patrycja Woronowicz (boks, Boxing Sokółka).

Trener roku w dyscyplinach indywidualnych: 1. Waldemar Grzegorzewski (badminton, Hubal Białystok); 2. Andrzej Mackiewicz (pływanie, Juvenia Białystok); 3. Wojciech Niedźwiecki (lekkoatletyka, Podlasie Białystok); 4. Tomasz Potapczyk (boks, Boxing Sokółka); 5. Andrzej Siemion (kajakarstwo, Cresovia Białystok).

Sportowiec roku w grach zespołowych: 1. Tomasz Frankowski (piłka nożna, Jagiellonia Białystok).

Trener roku w grach zespołowych: 1. Tomasz Hajto (piłka nożna, Jagiellonia Białystok).

Więcej o: