Najlepsi sportowcy nagrodzeni. Od badmintonistów, przez boks, do Jagiellonii.

Robert Mateusiak i Nadia Zięba to najlepsi sportowcy ubiegłego roku w województwie podlaskim. Waldemar Grzegorzewski otrzymał tytuł dla najlepszego trenera. Nadzieją olimpijską został Paweł Wierzbicki. Z kolei w grach zespołowych nagrody trafiły do Jagiellonii. W sobotę na gali w hotelu Gołębiewskim ogłoszono wyniki XVII Rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej
Wyboru najlepszych dokonała kapituła powołana przez Podlaską Radę Olimpijską. W jej skład weszli działacze sportowi, dziennikarze oraz medaliści olimpijscy mieszkający w naszym regionie. Z zaproszenia do kapituły skorzystali złoty skoczek z Sapporo (1972 r.) Wojciech Fortuna i brązowy kajakarz z Atlanty (1996 r.) Piotr Markiewicz.

Podczas obrad nie brakowało dyskusji, sporów, chociaż niektóre z decyzji nie wzbudzały żadnych kontrowersji. Ostatecznie udało się wyłonić najlepszych trenerów i sportowców w ubiegłym roku, a że 2012 rok był to czas Igrzysk Olimpijskich w Londynie, tak też na czele XVII Rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej znaleźli się olimpijczycy.

Badmintoniści najlepsi

Pierwsze miejsce w kategorii najlepszy sportowiec w 2012 roku przypadło mikstowi Hubala Białystok - Robert Mateusiak/ Nadia Zięba. Badmintoniści na igrzyskach w Londynie byli o krok od strefy medalowej. Nasza para w pojedynku z faworyzowanym duetem z Chin miała nawet w górze lotkę meczową. Niestety, ostatecznie Mateusiak i Zięba nie zdołali pokonać rywali. Udział w igrzyskach zakończyli tak jak cztery lata temu, na ćwierćfinale. Przed imprezą w Londynie nasz mikst zanotował jednak największy sukces w historii badmintona w Polsce. Para Hubala Białystok zdobyła mistrzostwo Europy.

Rekordzista Kamil Kryński

Drugie miejsce w XVII Rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej zajął Kamil Kryński. Sprinter Podlasia Białystok w ubiegłym sezonie poprawił swoje rekordy życiowe: 200 m - 20,56 s i 100 m - 10,33 s. Ponadto, a może przede wszystkim startował na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Pobiegł m.in. w sztafecie 4x100 m, która ustanowiła rekord Polski - 38,31 s. Ostatecznie Polska została sklasyfikowana na dziewiątym miejscu. Indywidualnie sprinter swój udział na imprezie w Londynie w biegu na 200 m także zakończył na półfinale.

Triumfator tym razem trzeci

Tym razem na najniższym stopniu podium w rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej uplasował się Marek Twardowski. Kajakarz, reprezentujący obecnie barwy Cresovii Białystok, już kilkakrotnie zdobywał tytuł najlepszego sportowca w województwie podlaskim. Triumfował m.in. przed rokiem, wówczas to o jego wygranej zadecydował złoty medal mistrzostw świata w jedynce na 500 metrów. Głównym zadaniem w 2012 roku miało być wywalczenie kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Ostatecznie startując z Dawidem Putto z Kopernika Bydgoszcz w dwójce na 200 metrów, kwalifikacji tej nie wywalczył. Jednak w ubiegłym roku Twardowski zdobył srebrny medal na mistrzostwach Europy w jedynce na 500 metrów. Natomiast na mistrzostwach Polski na tym dystansie znowu był najlepszy.

Dwie panie razem

Podczas głosowania na najlepszego sportowca w ubiegłym roku głosy rozłożyły się w taki sposób, że na czwartym miejscu uplasowały się dwie osoby - Edyta Dzieniszewska i Anna Jesień. Pierwsza z nich, kajakarka Sparty Augustów, co prawda nie zakwalifikowała się na igrzyska w Londynie, ale w ubiegłym roku miała kilka udanych startów. Na początku sezonu w K1 na 1000 metrów zajęła drugie miejsce w Pucharze Świata w Duisburgu. Na mistrzostwach Polski trzy razy stawała na podium w jedynce. Najlepiej wypadła na 1000 metrów, gdzie wygrała, na 500 metrów i w nowej konkurencji 5000 metrów była druga. Były także dwa medale w czwórce Akademickich Mistrzostw Świata w Kazaniu: złoty na 500 metrów i srebrny na 200 metrów.

Z kolei Anna Jesień w ubiegłym roku zdołała jeszcze wykrzesać tyle sił, by wypełnić olimpijską normę w swojej koronnej konkurencji 400 metrów przez płotki. W Londynie w biegu eliminacyjnym osiągnęła swój najlepszy czas w sezonie - 55,44 s, co dało jej awans do półfinału. W półfinale Jesień, która reprezentuje Prefbet Śniadowo Łomża od 2010 roku, zajęła siódme miejsce i nie zakwalifikowała się do finału. Zawodniczka Prefbetu w Londynie biegła także w sztafecie 4x400 metrów, która zakończyła swój udział na eliminacjach i została sklasyfikowana na 12. miejscu. Jesień startowała także w sztafecie na mistrzostwach Europy w Helsinkach. Tam Polki zajęły ósme miejsce. Rekordzistka Polski na 400 metrów przez płotki w ubiegłym roku zdobyła także mistrzostwo kraju w tej konkurencji. Jesienią ubiegłego roku Jesień ogłosiła, że kończy karierę zawodniczą.

Następca Andrzeja Gołoty?

Do tytułu nadziei olimpijskiej było nominowanych pięć osób. W tej kategorii triumfował Paweł Wierzbicki. Pięściarz Boxingu Sokółka w ubiegłym roku zdobył srebrny medal na młodzieżowych mistrzostwach świata w Erywaniu w kategorii 91 kg. Przed Wierzbickim srebro na tej imprezie wywalczył w 1985 roku Andrzej Gołota.

Trenerem roku jest...

W kategorii trener 2012 roku nominowanych było również pięć osób. Kapituła tytuł postanowiła przyznać Waldemarowi Grzegorzewskiemu, szkoleniowcowi badmintonistów Hubala Białystok. Białostoczanie w ubiegłym roku zajęli trzecie miejsce w ekstraklasie badmintona. Wystartowali także w klubowych mistrzostwach Europy na Węgrzech, gdzie uplasowali się na dziewiątej pozycji. Ponadto podopieczni Grzegorzewskiego w drużynowych mistrzostwach Polski wygrali w trzech z czterech kategorii wiekowych: juniorki do lat 19 oraz juniorzy do lat 17 i 19. W barwach Hubala występuje także najlepszy Polski mikst - Nadia Zięba/Robert Mateusiak.

W grach zespołowych tytuły dla Jagiellonii

Członkowie kapituły mieli tym razem spory problem, jeżeli chodzi o gry zespołowe. Jedynie Jagiellonia Białystok zgłosiła swych przedstawicieli do nagród w tej kategorii. Do tytułu najlepszego sportowca kandydował Tomasz Frankowski, zaś trenera - Tomasz Hajto. Ostatecznie członkowie kapituły postanowili uhonorować ich obu.

Specjalne wyróżnienie

W XVII Rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej specjalne wyróżnienie otrzymała natomiast Joanna Mendak. Niedowidząca pływaczka w ubiegłym roku w swojej koronnej konkurencji zdobyła złoto na trzecich z rzędu igrzyskach paraolimpijskich. W Londynie Mendak wygrała na 100 metrów stylem motylkowym. Ponadto była jeszcze dwa razy czwarta i raz piąta.