Joanna Mendak ze specjalnym wyróżnieniem, ale na razie o Rio de Janeiro nie myśli

Joanna Mendak, trzykrotna złota medalistka igrzysk paraolimpijskich, w XVII Rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej otrzymała specjalne wyróżnienie
W sobotę w hotelu Gołębiewski odbyła się sportowa gala. Wówczas to zostały ogłoszone wyniki XVII Rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej. Specjalne wyróżnienie otrzymała Joanna Mendak.

Zawodniczka startująca w kategorii osób niedowidzących już jako 15-latka wzięła udział w paraolimpiadzie w 2004 roku w Atenach. Wtedy wywalczyła złoto w swojej koronnej konkurencji - 100 metrów stylem motylkowym i brąz na 100 metrów stylem dowolnym. W Pekinie w 2008 roku powtórzyła ten wynik, a dodatkowo srebrny medal zdobyła na 200 metrów stylem zmiennym. W Londynie ponownie była najlepsza w rywalizacji na 100 metrów stylem motylkowym.

- Wszystkie medale - i ten z Aten, i ten z Pekinu, i ten z Londynu - są równie cenne - mówiła po odebraniu nagrody pływaczka. - Do każdego startu na igrzyskach podchodziłam z inną kartą. W Atenach byłam młodą, niedoświadczoną zawodniczką debiutującą na tego typu imprezie. W Pekinie startowałam już jako zawodniczka, która przez kolejne cztery lata była niepokonana w konkurencji stu metrów stylem motylkowym, więc była duża presja. W Londynie też pewną presję dało się odczuć. Ja trochę mniej wierzyłam w kolejny sukces, bo był to dla mnie ciężki rok, dokuczały mi kontuzje. Ostatecznie udało się jednak znowu zdobyć złoto.

W 2016 roku odbędą się kolejne igrzyska paraolimpijskie. Medal w Rio de Janeiro to kolejny cel Mendak?

- Ciężko powiedzieć, co będzie za trzy lata. Na razie kończę rehabilitację po zabiegu barku i powoli rozpoczynam trening. Mam nadzieję, że uda mi się przygotować do sierpniowych mistrzostw świata, które odbędą się w Kanadzie. To jest najbliższy cel - wyjaśnia Joanna Mendak.