Zwycięstwo Polaków w mikście i deblu mężczyzn w otwartych mistrzostwach kraju

Niedzielnymi finałami rywalizację w otwartych mistrzostwach Polski (Yonex Polish Open) zakończyli badmintoniści. Pierwsze miejsce w turnieju rozgrywanym w Warszawie wśród mikstów wywalczył duet Hubala Białystok, Nadia Zięba/Robert Mateusiak. W deblu mężczyzn także wygrała polska para - Adam Cwalina (SKB Litpol-Malow Suwałki)/ Przemysław Wacha (Technik Głubczyce)
Więcej informacji na bialystok.sport.pl

Dwa złota naszych reprezentantów to najlepszy wynik w Polish Open od 2008 r., kiedy Polacy również dwukrotnie stawali na najwyższym podium turnieju po zwycięstwach debla Michał Łogosz/Robert Mateusiak i miksta Nadia Kostiuczyk (panieńskie nazwisko Zięby)/Mateusiak.

W tym roku po niemal godzinnej walce w niedzielnym finale para mieszana Hubala Białystok i polskiej reprezentacji, Nadia Zięba i Robert Mateusiak, wygrali z mikstem Technika Głubczyce - Agnieszka Wojtkowska/Wojciech Szkudlarczyk - w trzech setach 15:21, 21:16, 21:14. Było to szóste zwycięstwo ćwierćfinalistów zeszłorocznych igrzysk olimpijskich w turnieju Polish Open, którzy pierwsze miejsce otwartych mistrzostw Polski w badmintonie zdobyli cztery razu z rzędu w latach 2005-2008 oraz przed dwoma laty. Obecnie w rankingu Międzynarodowej Federacji Badmintona mikst Zięba/Mateusiak klasyfikowany jest na siódmej pozycji, a Wojtkowska/Szkudlarczyk - na 60. miejscu.

Pierwsze miejsce otwartych mistrzostw Polski w badmintonie wywalczyli także debliści: Adam Cwalina i Przemysław Wacha. Rozstawieni w turnieju z numerem trzecim Polacy pokonali w niedzielnym finale japońską parę, Yuya Komatsuzaki/Hiroki Takeuchi, w trzech setach 21:19, 22:24, 21:17. Debel Cwalina/Wacha plasuje się na 67. lokacie w rankingu MFB (stan na 21 marca).

Najlepszym singlistą Polish Open został Rosjanin Vladimir Malkov. W grze pojedynczej pań zwyciężyła Japonka Shizuka Uchida, a w deblu kobiet wygrały również reprezentantki Kraju Kwitnącej Wiśni - Eto Rie i Yu Wakita.

Zwycięzcom Yonex Polish Open w rywalizacji deblowej mężczyzn i kobiet oraz w mikście przypadły nagrody w wysokości 1500 euro. Triumfatorzy gier pojedynczych zarobili po 1200 euro. W warszawskim turnieju wzięło udział prawie dwustu badmintonistów z trzydziestu krajów.

Wyniki finałów Yonex Polish Open 2013

Singiel kobiet: Shizuka Uchida (Japonia) - Hsiao Ma Pai (Tajwan) walkower dla Japonki.

Singiel mężczyzn: Vladimir Malkov (Rosja) - Jen Hao Hsu (Tajwan) 21:12, 20:22, 21:18.

Debel kobiet: Eto Rie/Yu Wakita (Japonia) - Yuki Anai/Yumi Murayama (Japonia) 21:11, 21:7.

Debel mężczyzn: Adam Cwalina (SKB Litpol-Malow Suwałki)/Przemysław Wacha (Technik Głubczyce) - Yuya Komatsuzaki/Hiroki Takeuchi (Japonia) 21:19, 22:24, 21:17.

Mikst: Nadia Zięba/Robert Mateusiak (oboje Hubal Białystok) - Agnieszka Wojtkowska/Wojciech Szkudlarczyk (oboje Technik Głubczyce) 15:21, 21:16, 21:14.