Wycofanie się z I-ligowych rozgrywek ŁKS-u Łódź będzie miało wpływ na los Wigier Suwałki?

Wigry zajmują obecnie w tabeli grupy wschodniej 12. miejsce, ostatnie, które na koniec sezonu gwarantuje bezwarunkowo (wyjątek - brak licencji) pozostanie w gronie II-ligowców, bez względu na to, jaką przynależność terytorialną będą mieli spadkowicze z I ligi. Tak było. Czy coś zmieniło się po wycofaniu się z piłkarskich rozgrywek ŁKS-u Łódź i Lecha Rypin?
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Z każdej z grup II ligi, wschodniej i zachodniej, automatycznie relegowane są do niższej klasy rozgrywkowej po dwie ostatnie drużyny. Daje to cztery wakaty dla beniaminków z III ligi, a musi być ich osiem. Istotny jest tu podział terytorialny: spadkowicze z I ligi są "przypisani" do wschodniej albo do zachodniej grupy II ligi. Ten przydział z kolei decyduje o ilości drużyn z każdej z tych grup, które je opuszczą. Proste? Może zdarzyć się tak, że z grupy zachodniej II ligi spada sześć zespołów, a ze wschodniej tylko dwie (lub na odwrót), albo trzy i pięć, bądź po cztery. W tym sezonie, wobec wycofania się przed rozpoczęciem rundy rewanżowej Lecha Rypin z rywalizacji w grupie zachodniej II ligi, a ostatnio z I ligi ŁKS-u Łódź mającego wschodni przydział terytorialny, zasady spadku w rozgrywkach, w których występują Wigry Suwałki, wydają się jeszcze mniej jasne.

- Dotychczas wyglądało to tak, że jak w rywalizacji sportowej sytuacja już wyjaśniała się, podejmowana była przez zarząd uchwała mówiąca o tym, która z drużyn zastąpi tę, która utraciła wcześniej licencję, więc na tę chwilę w stu procentach nie można powiedzieć, kto uzupełni stawkę II-ligowców - tłumaczy Jakub Kwiatkowski, rzecznik Polskiego Związku Piłki Nożnej. - Być może mniej drużyn spadnie z II ligi, ale nie jest to pewne, bo musi to być potwierdzone uchwałą, która zostanie podjęta pod koniec rozgrywek. Musi też zostać zakończony proces licencyjny. Jeśli więc któreś z drużyn go nie dopełnią, to także trzeba będzie w ich miejsce wyznaczyć inne, które licencje otrzymają.

Jasne? A więc, które miejsce wystarczy zająć Wigrom Suwałki po wycofaniu się z I ligi ŁKS-u Łódź (przynależność terytorialna - wschód), a wcześniej z II ligi Lecha Rypin (zachód), aby mogły być one pewne utrzymania? Dwunaste? Trzynaste (abstrahując od tego, ilu spadkowiczów z I ligi zasili wschód a ile zachód)?

- Musimy i tak poczekać na koniec procesu licencyjnego - zastrzega rzecznik PZPN. - Wtedy będziemy mieli pewność, ile drużyn może być zagrożonych tym, że nie zagra na poszczególnych szczeblach rozgrywek i po wyjaśnieniu tej sytuacji zarząd PZPN-u podejmie decyzję, który z zespołów zastąpi w pierwszej kolejności miejsce takiej drużyny: czy to będzie jeden ze spadkowiczów, czy też ekipa z niższej ligi. Na tę chwilę nie ma jednoznacznej decyzji. W przeszłości chcieliśmy unikać sytuacji, aby utrzymywali się spadkowicze, żeby nie było podejrzeń, że utrzyma się ktoś "przy zielonym stoliku".

Zadajmy pytanie inaczej. Czy wycofanie się ŁKS-u Łódź i Lecha Rypin spowodowało, że na koniec sezonu 13. pozycja zapewni już Wigrom II-ligowy byt bez oglądania się na przynależność terytorialną spadkowiczów z wyższej klasy rozgrywkowej?

- Nie skupiałbym się na tym, że zajęcie 12. czy 13. miejsca gwarantuje utrzymanie, bo nie wiadomo, czy klub, który ją zajmie, uzyska licencję - mówi Jakub Kwiatkowski. - Dlatego nie informujemy nikogo, że tak, 12. lokata w II lidze to pewne utrzymanie. Poznamy wyniki procesu licencyjnego i wtedy będziemy w stanie powiedzieć, jakie będą zasady w przypadku wycofania się drużyn lub braku licencji i kto zajmie ich miejsce. Na razie mogą to być jedynie spekulacje. Nie ma jednoznacznej reguły i dopiero uchwała podjęta pod koniec sezonu przez zarząd PZPN-u to sformułuje, znając aktualny stan rzeczy: ile zespołów może mieć problemy z występami na danym szczeblu rozgrywek.

Można więc uznać, że po wycofaniu się z rozgrywek ŁKS-u Łódź i Lecha Rypin, nic się w II lidze piłkarskiej nie zmienia...

- Nie zmienia się ilość drużyn spadających, wliczany jest w to zespół, który się wycofał. Lech Rypin jest więc zaliczany do tych drużyn, które opuszczą grupę zachodnią II ligi, a ŁKS Łódź do tych, które spadną z I ligi. Na dzień dzisiejszy nie można jednak określić, że ktoś utrzyma się w grupie wschodniej II ligi dlatego, że ŁKS nie będzie w niej grał - stwierdza rzecznik PZPN-u.

Może to być na przykład nie 13. zespół na koniec sezonu w II lidze, lecz dodatkowa drużyna z III ligi...

- Nie można mówić, że bez względu na wszystko 13. miejsce gwarantuje pozostanie w rozgrywkach grupy wschodniej II ligi. Najwcześniej w maju to wszystko zostanie uporządkowane. Najbliższe posiedzenie zarządu planowane jest na przyszłą środę, ale te tematy nie są ujęte w jego planie. Kolejne będzie około 20 maja, może wtedy takie decyzje zapadną. Wigry muszą grać, jak gdyby nic się nie zmieniło i walczyć - dodaje Jakub Kwiatkowski.

W sobotę Wigry po raz piąty zaprezentują się w rundzie rewanżowej grupy wschodniej II ligi, ale pierwszy raz wiosną na wyjeździe. Po wcześniejszych trzech zwycięstwach i jednej porażce u siebie, suwalski zespół zagra w Lublinie z Motorem, rywalem w walce o utrzymanie się.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl

Program 23. kolejki

Sobota: Motor Lublin - Wigry Suwałki (godz. 14), Stal - Rzeszów - Świt Nowy Dwór Mazowiecki (15), Pogoń Siedlce - Olimpia Elbląg, Puszcza Niepołomice - Stal Stalowa Wola, Wisła Puławy - Resovia Rzeszów (wszystkie spotkania o 16), Concordia Elbląg - Siarka Tarnobrzeg (17), Znicz Pruszków - Unia Tarnów (18).

Niedziela: Pelikan Łowicz - Wisła Płock (godz. 11.15), Radomiak Radom - Garbarnia Kraków (15).

Tabela II ligi1. Wisła Płock204029:16
2. Puszcza Niepołomice203735:21
3. Pelikan Łowicz183524:12
4. Resovia183119:13
5. Radomiak Radom203027:26
6. Wisła Puławy193024:18
7. Znicz Pruszków202918:18
8. Olimpia Elbląg192813:9
9. Unia Tarnów192825:27
10. Pogoń Siedlce202724:22
11. Concordia Elbląg202317:19
12. Wigry Suwałki212220:27
13. Garbarnia Kraków202221:34
14. Stal Rzeszów192221:19
15. Stal Stalowa Wola192216:20
16. Motor Lublin182024:28
17. Siarka Tarnobrzeg191520:29
18. Świt Nowy Dwór M.191315:34
Dwa pierwsze zespoły awansują do I ligi. Spadną co najmniej dwie drużyny, reszta spadków uzależniona jest od rozstrzygnięć w I lidze.