Polska Biega. Pobiegną nad zalewem, pobiegną też w więzieniu

Kulminacyjny moment tegorocznej akcji Polska Biega w województwie podlaskim rozpoczęła w czwartek impreza w Michałowie. Po raz pierwszy w ogólnonarodowym bieganiu wezmą udział osadzeni w zakładzie karnym w Czerwonym Borze
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

W Michałowie bieg w ramach akcji został zorganizowany już po raz szósty. Tym razem udział wzięło w nim 178 osób, czyli o 41 więcej niż w roku ubiegłym.

- Uczestnicy to uczniowie naszej szkoły podstawowej i gimnazjum, a także kilku nauczycieli placówki z panią wicedyrektor na czele - mówi Waldemar Kwiatkowski, organizator biegu. - Były biegi na dwóch dystansach dla dziewcząt i chłopców. Wśród dziewcząt wygrała Kaja Stocka, uczennica podstawówki. Natomiast wśród chłopców pierwszy był gimnazjalista Karol Bondaruk, który w tej imprezie wygrał już po raz trzeci.

W tym roku do akcji dołączyli także więźniowie z zakładu w Czerwonym Borze. Z inicjatywą wystąpił wychowawca w zakładzie Paweł Zieliński. Do biegu zgłosiło się 38 chętnych, co może nie jest imponująca liczbą przy około 1000 osadzonych, ale na początek dobre i to.

- Oczywiście tych najbardziej niebezpiecznych więźniów do takiego biegu nie mogliśmy dopuścić ze względu bezpieczeństwa - opowiada Zieliński. - Ale dołączą jeszcze pracownicy więzienia i mam nadzieję, że będzie nas około 50. Trasa już wcześniej została wyznaczona na terenie zakładu i będzie liczyła 4600 metrów. Niektórzy osadzeni przygotowują się do biegu już od miesiąca, także powinna być rywalizacja. Uczestnicy mogą liczyć na tak zwane wnioski nagrodowe, co się wiąże z dodatkową paczką żywieniową, czy dodatkowym widzeniem. Mam nadzieję, że taki bieg będzie już tradycją w naszym zakładzie.

W biegu w Czerwonym Borze wezmą udział tylko osadzeni i pracownicy zakładu, ale pozostałe imprezy w naszym województwie są otwarte i każdy miłośnik biegania w najbliższy weekend powinien znaleźć coś dla siebie. Do wyboru mamy kilkanaście biegów, a w 2006 roku zaczynaliśmy od trzech. W Grajewie, Augustowie, Łapach już biegano wcześniej.

Natomiast tydzień temu na stadionie w białostockim Zwierzyńcu w ramach akcji Polska Biega odbył się test Coopera (12 minut ciągłego biegu), gdzie każdy mógł sprawdzić swoją kondycję.

- Sprawdzian przeprowadziliśmy już po raz trzeci - mówi Andrzej Kukliński z białostockiej Politechniki odpowiedzialny za organizację. - Jesienią ubiegłego roku w naszym teście wzięło 413 osób, a teraz było ponad 600. Najwięcej biegało studentów, ale też przychodziły osoby starsze i całe rodziny. To najprostsza forma sprawdzenia kondycji. Osoby regularnie biegające mogą sprawdzać, jak ich wytrzymałość wzrasta. Jesienią zorganizujemy kolejny test.

W Białymstoku będzie można pobiec również w sobotę. Impreza odbędzie się na terenie Ośrodka Sportów Wodnych "Dojlidy". Nad zalewem w Dojlidach biegacze będą rywalizować po raz trzeci. Do pokonania będzie jedno okrążenie wokół zalewu (około cztery kilometry). Bieg masowy rozpocznie się o godz. 11. Wciąż przyjmowane są zgłoszenia: pod nr tel. (85) 662-89-27, (85) 664-494-703, fax. (85) 662-89-23, pod adresem e-mail: cezas@cezas.pl, a także bezpośrednio przed startem w sekretariacie zawodów w godz. 10:00-10:45 na terenie obiektu BOSiR nad Zalewem w Dojlidach.

W ubiegłorocznej akcji Polska Biega wzięło udział około 120 tysięcy uczestników w 723 imprezach. Więcej szczegółów o akcji na stronie www.polskabiega.pl, gdzie można jeszcze zarejestrować swój bieg.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl

Imprezy w Podlaskiem

Płociczno - Tartak, 24 maja, godz. 10, zbiórka przed Zespołem Szkół im. Lotników Polskich

Śniadowo, 24 maja, godz. 10, w parku

Mielnik, 24 maja, godz. 10, w kompleksie sportowym

Czarna Białostocka, 24 maja, godz. 16, trzy dystanse na stadionie miejskim

Bielsk Podlaski, 24 maja, godz. 13, przy urzędzie miasta

Czerwony Bór, 24 maja, godz. 13.20, teren zakładu karnego

Siemiatycze, 24 maja, godz. 16, na ul. Nadrzecznej

Białystok, 25 maja, godz. 11, przy zalewie w Dojlidach

Stawiski, 25 maja, godz. 12, na stadionie miejskim

Suwałki, 26 maja godz. 10, przy zalewie Arkadia

Wysokie Mazowieckie, 26 maja, godz. 11, park miejski.