Kto wie najwięcej o igrzyskach? Sekretarz generalny PKOl na połowę pytań by nie odpowiedział

Michał Jurgiel ze Szkoły Podstawowej nr 32 z Białegostoku i Piotr Kowalewski ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Suwałk to najlepsi uczestnicy ogólnopolskiego konkursu wiedzy o igrzyskach olimpijskich ?Igrzyska Olimpijskie Vancouver 2010 i Londyn 2012?. Finał zmagań został rozegrany w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Na finał do Białegostoku przyjechało około 50 najlepszych zawodników z kraju wyłonionych w konkursie przeprowadzonym drogą internetową. W sumie we wstępnej fazie zmagań wzięło udział 1400 dzieci ze szkół podstawowych z całej Polski.

W finałowej rozgrywce uczestnicy musieli najpierw odpowiadać na pytania w teście pisemnym. Najlepsza ósemka zakwalifikowała się do ścisłego finału, który został rozegrany na dużej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej. Finaliści przed wypełnioną widownią popisywali się swoją już dużą wiedzą w tematyce olimpijskiej. Co prawda tematem turnieju były starty Polaków tylko na dwóch igrzyskach olimpijskich w Vancouver i Londynie, ale pytania były bardzo szczegółowe. Między innymi dotyczyły życiorysów polskich olimpijczyków. Organizatorzy zadbali o bardzo dobrą oprawę imprezy. Pytania były ilustrowane zdjęciami (odgadnięcie nazwiska medalisty igrzysk na podstawie jednego lub dwóch fragmentów fotografii), a także krótkimi filmami.

- Urozmaicenie pytań było dosyć znaczne, były i łatwe i trudne - mówi Jan Wołosik, wielokrotny uczestnik teleturnieju "Na olimpijskim szlaku" i autor pytań. - Trochę się baliśmy o stronę techniczną, ale dostaliśmy pomoc z podlaskiego kuratorium oświaty i było wszystko w porządku. Pytania ilustrowane zdjęciami, filmami robiły wrażenie.

Na koniec okazało się, że dwójka zawodników Michał Jurgiel ze Szkoły Podstawowej nr 32 z Białegostoku i Piotr Kowalewski ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Suwałk zdobyli po 35 punktów. O zwycięstwie tego pierwszego zadecydowała większa liczba punktów, jaką uzyskał w teście pisemnym. W punktacji drużynowej wygrało województwo podlaskie (64 pkt) przed śląskim (51 pkt) i mazowieckim (50 pkt).

- Sportu wcześniej nie lubiłem, ale powoli przekonywałem się - twierdzi Jurgiel, uczeń piątej klasy. - Z czasem coraz więcej zacząłem się tym interesować i to się wzięło tak samo z siebie. W finale najtrudniejsze były życiorysy olimpijczyków. Co prawda przygotowywałem się z tego, ale aż tak szczegółowo nie sprawdzałem. Teraz już wiem na pewno, że wiedzę o igrzyskach olimpijskich będę dalej zgłębiał.

Pod wrażeniem organizacji turnieju i wiedzy młodych uczestników był sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Adam Krzesiński.

- Wielki ukłon i słowa uznania dla organizatorów - chwalił Krzesiński, medalista olimpijski w szermierce. - Przez wiele lat jestem w ruchu olimpijskim i bardzo dawno nie widziałem imprezy zorganizowanej na tak wysokim poziomie. Dla nas bardzo ważnej, bo jest to konkurs, który rozwija i stymuluje do rozwijania wiedzy o igrzyskach olimpijskich i ruchu olimpijskim. To się wpisuje w nasz program edukacyjny. Atmosfera w tym przepięknym obiekcie, pełna sala kibiców, świetnie multimedialnie zorganizowany finał z dobrymi pytaniami - to wszystko było imponujące. Finaliści wykazali się wyjątkową wiedzą. Ja będąc bardzo blisko ruchu olimpijskiego, na połowę z tych pytań bym nie odpowiedział.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl

Kolejność finalistów turnieju "Igrzyska Olimpijskie Vancouver 2010 i Londyn 2012".

1. Michał Jurgiel (SP 32 Białystok) - 35 pkt

2. Piotr Kowalewski (SP 7 Suwałki) - 35 pkt

3. Magda Grysza (SP 2 Parczewo) - 31 pkt

4. Mateusz Matejko (SP Drelowo) - 26 pkt

5. Jakub Niedźwiecki (SP 6 Radomsko) - 25 pkt

6. Eliasz Cholajda (SP Rybnik) - 22 pkt

7. Angelika Jakubowska (SP Wrociszew) - 20 pkt

8. Julia Trościanko (SP 9 Rumia) - 19 pkt