Spokojne Wigry zagrają z Resovią z obrońcą w roli bramkarza na ławce rezerwowych

Wigrom nie grozi już spadek z grupy wschodniej II ligi. W dwóch ostatnich meczach sezonu suwalski zespół powalczy o jak najwyższe miejsce w rozgrywkach, mierząc się z drużynami z Rzeszowa. W niedzielę czeka go pojedynek z czwartą ekipą w tabeli, Resovią.
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Porażka Siarki Tarnobrzeg w środę w zaległym spotkaniu 22. kolejki spowodowała, że zespół z Suwałk nie może już zająć na koniec sezonu miejsca niższego w tabeli niż piętnaste, gwarantującego utrzymanie, o ile relegacja ŁKS-u Łódź z I ligi wygospodaruje "dodatkowe" miejsce w grupie wschodniej i spadną z niej tylko trzy drużyny.

- Mamy prosty przykład z ekstraklasy: Polonia Warszawa została wycofana i opuści ją jeden zespół, więc tak musi być też w innych klasach rozgrywkowych - stwierdza prezes Wigier Suwałki Dariusz Mazur. - Aczkolwiek z tego co wiem, Legia Warszawa zabiega o to, aby umieścić nawet w I lidze swój zespół Młodej Ekstraklasy, a istnieją pomysły, żeby inne drużyny ME wystartowały w II lidze. Realia jednak są takie, że z grupy wschodniej mogą spaść nawet tylko dwa zespoły. Jeśli Okocimski Brzesko nie przegra meczu z Wartą Poznań, to ze względu na degradację Czarnych Koszul utrzyma się w I lidze i żadna drużyna nie zostanie przesunięta do naszej grupy.

Suwalskie Wigry będą więc walczyły w dwóch ostatnich spotkaniach sezonu o powiększenie swojego dorobku punktowego - w rewanżowej części rozgrywek podopieczni trenera Donatasa Venceviciusa zgromadzili ich już 23. W niedzielę (godz. 17) ich przeciwnikiem będzie na wyjeździe Resovia, a 15 czerwca inny zespół z Rzeszowa - Stal.

- Moim celem jest wysoka pozycja w tabeli wiosną - deklaruje prezes klubu z Suwałk. - Po wzmocnieniach w przerwie zimowej i solidnym przepracowaniu okresu przygotowawczego Wigry prezentują się w rundzie rewanżowej bardzo dobrze. Uważam, że po przeprowadzeniu w składzie drobnych korekt jesteśmy gotowi do walki w przyszłym sezonie o czołowe miejsca w II lidze. A teraz chcielibyśmy zdobyć jeszcze minimum cztery punkty. Od środy mamy pewne utrzymanie. Z tego względu nie będziemy szukać dodatkowego bramkarza wobec kontuzji Karola Salika, który do końca sezonu na pewno nie zagra. W dwóch ostatnich meczach stanie w bramce młody Patryk Sobolewski, a funkcję rezerwowego pełnić będzie Kamil Lauryn, świetny golkiper jak na zawodnika z pola.

W środę Wigry otrzymały licencję na grę w II lidze w przyszłym sezonie. Natomiast aż osiem klubów grupy wschodniej - Garbarnia Kraków, Motor Lublin, Resovia, Siarka Tarnobrzeg, Stal Rzeszów, Stal Stalowa Wola, Świt Nowy Dwór Mazowiecki i Unia Tarnów - zostało negatywnie zweryfikowanych przez Komisję do spraw Licencji Klubowych PZPN-u. Powód? Przede wszystkim finanse. Kluby mają cztery dni na złożenie odwołań. Licencji nie dostał też jeszcze Pelikan. Komisja przełożyła decyzję dotyczącą klubu z Łowicza na 19 czerwca. Czy oznacza to rewolucję, jeśli chodzi o skład zespołów walczących w grupie wschodniej w przyszłym sezonie, czy wzorem poprzednich lat PZPN "postraszył", a wkrótce "obdaruje" zainteresowanych licencjami warunkowymi?

- Kluby mają jeszcze czas, aby sytuację naprawić, i podejrzewam, że licencje ostatecznie zostaną wydane - mówi Dariusz Mazur. - Bo kto ma wejść do tej II ligi? Poważnie myśli o tym Olimpia Zambrów z naszego regionu. A poza nią? Jeśli taką szansę dostaną kolejne zespoły w tabeli III ligi, to czy będą one w stanie z niej skorzystać? Z drugiej strony, byłem na spotkaniu z prezesem PZPN-u Zbigniewem Bońkiem wraz z innymi przedstawicielami II-ligowców, na którym wyraźnie powiedział, że będzie wspierał filozofię: Najpierw infrastruktura, potem awanse. Wszystko po to, aby uniknąć sytuacji, w której przypadkowy sponsor utrzymuje zespół przez jeden, dwa sezony, a po osłabnięciu koniunktury rezygnuje i dany klub znika z powierzchni ziemi.

Wraz ze zbliżającym się końcem sezonu rodzi się pytanie, w jakim składzie Wigry występować będą w II lidze w następnej edycji rozgrywek i czy zespołem pokieruje nadal trener Donatas Vencevicius.

- Już prowadzimy rozmowy. Trener ma do końca tygodnia przedstawić swoją wizję drużyny na nadchodzący sezon, a 12 czerwca mamy w Wigrach walne zgromadzenie, na którym zostanie wybrany zarząd. Myślę, że wkrótce po wyborach wszystkie personalne decyzje zostaną podjęte - deklaruje Dariusz Mazur.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl

Program spotkań 33. kolejki

Sobota: Stal Rzeszów - Pelikan Łowicz (godz. 17).

Niedziela: Resovia - Wigry Suwałki, Wisła Płock - Siarka Tarnobrzeg, Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Garbarnia Kraków, Pogoń Siedlce - Unia Tarnów, Stal Stalowa Wola - Znicz Pruszków, Motor Lublin - Radomiak Radom, Puszcza Niepołomice - Concordia Elbląg, Olimpia Elbląg - Wisła Puławy (wszystkie spotkania o godz. 17).

Tabela II ligi1. Wisła Płock326652:25
2. Puszcza Niepołomice326657:32
3. Pelikan Łowicz326243:23
4. Resovia315335:25
5. Wisła Puławy325240:29
6. Olimpia Elbląg324723:15
7. Radomiak Radom324643:39
8. Pogoń Siedlce324542:37
9. Znicz Pruszków324434:34
10. Stal Stalowa Wola324428:31
11. Unia Tarnów323838:48
12. Stal Rzeszów323632:31
13. Wigry Suwałki323631:36
14. Garbarnia Kraków323437:60
15. Motor Lublin323238:51
16. Siarka Tarnobrzeg322935:48
17. Świt Nowy Dwór M.322730:49
18. Concordia Elbląg312621:46
Dwa pierwsze zespoły awansują do I ligi. Spadną co najmniej dwie drużyny, reszta spadków uzależniona jest od rozstrzygnięć w I lidze.