Kamila Stepaniuk pobiła rekord Polski sprzed 29 lat

Kamila Stepaniuk podczas Opolskiego Festiwalu Skoków pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 199 cm. Zawodniczka Podlasia Białystok ustanowiła tym samym nowy rekord Polski.
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

27-letnia zawodniczka to od kilku lat najlepsza w kraju skoczkini wzwyż. Od 2009 roku, wówczas pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 193 centymetrów (co było jej dotychczasowym rekordem życiowym), nie mogła jednak zrobić kolejnego kroku do przodu. Ostatnio wpływ na to miały m.in. kłopoty zdrowotne. Z powodu kontuzji miała stracony prawie cały 2011 rok, a w 2012 również nie była jeszcze w dobrej dyspozycji. Wtedy też zdecydowała się na zmianę trenera. Rozstała się ze swym wieloletnim szkoleniowcem Januszem Kuczyńskim i zaczęła trenować pod okiem swego partnera Michała Lićwinko.

Od początku tego roku Stepaniuk była w niezłej dyspozycji. Już w trzecim starcie sezonu halowego pokonała wysokość 192 cm i wypełniła minimum na mistrzostwa Europy. Co prawda występu w Goteborgu do najbardziej udanych zaliczyć nie mogła (nie awansowała do finału), ale teraz już w rywalizacji na otwartym stadionie dokonała tego, co nie udawało się jej przez ostatnie lata.

W niedzielę odbył się Opolski Festiwal Skoków. Z poprzednich startów na tych zawodach Stepaniuk miała miłe wspomnienia, gdyż wygrywała tam już trzykrotnie (2007 rok - 190 cm, 2008 - 184 cm, 2009 - 188 cm). Po niedzielnej imprezie euforia była jednak zdecydowanie większa. Zawodniczka Podlasia Białystok bez najmniejszych problemów wyrównała najpierw rekord życiowy - 193 cm. Potem pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 195 cm i uzyskała minimum na mistrzostwa świata. W końcu poprzeczka powędrowała na wysokość 199 cm. Z tą wysokością Stepaniuk też sobie poradziła. Tym samym ustanowiła nowy rekord Polski. Poprzedni (197 cm) należał do Danuty Bułkowskiej, a został ustanowiony w 1984 roku, czyli 29 lat temu.

- Jeszcze sobie nie zdaję chyba sprawy z tego, co się wydarzyło - mówiła tuż po konkursie Stepaniuk. - Poprzedni rekord życiowy ustanowiłam cztery lata temu i wiedziałem, że w końcu musi coś pójść do przodu. Gdy skoczyłam 195 cm, to trener powiedział, że na tym nie kończymy, że będzie wysokie skakanie. Nie spodziewałem się jednak, że aż tak wysokie. Trudno mi teraz rozmawiać, jeszcze nie mogę w to uwierzyć.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl