Polska czwórka zdyskwalifikowana w finale mistrzostw Europy

Dwa medale zdobyli reprezentanci Polski w sobotnich finałach podczas rozgrywanych w Portugalii mistrzostwach Europy w kajakarstwie. Była jednak też dyskwalifikacja

Spore nadzieje można było wiązać ze startem kobiecej czwórki na 500 metrów. Niestety, w Portugalii popłynęła ona w innym zestawieniu niż podczas wcześniejszych zawodów Pucharu Świata, gdy zajmowała miejsca na podium.

- Z uwagi na to, że niektórych startów nie można połączyć, trener musiał zrobić inną osadę - tłumaczyła Edyta Dzieniszewska.

Kajakarka Sparty Augustów na mistrzostwach Europy rywalizowała wraz z Magdaleną Krukowską (Dojlidy Białystok), Agnieszką Kowalczyk (AZS AWF Gorzów Wielkopolski) i Anetą Konieczną (Warta Poznań).

Polki w wyścigu eliminacyjnym uplasowały się na drugim miejscu, za osadą z Niemiec, i awansowały bezpośrednio do finału. W biegu decydującym o medalach nasza osada uplasowała się na czwartej pozycji, ale... została dyskwalifikowana.

- Okazało się, że nie płynęłyśmy środkiem toru, i sędzia podniósł czerwoną flagę - wyjaśnia Edyta Dzieniszewska. - Ja nawet nie widziałem, że tak się dzieje, gdyż siedziałam jako trzecia w kajaku i to chyba wina szlakowej, że tak się stało, chociaż też trudno oceniać. Na pewno szkoda, że tak wyszło. Można przegrać po walce, bo rywalki okazały się lepsze, a tak pozostał niedosyt. Szkoda, ale też to jest pewne doświadczenie na przyszłość.

Obok Polek w finale została zdyskwalifikowana również osada z Wielkiej Brytanii.

W sobotnim finale startował też Rafał Rosolski. Kajakarz Dojlid rywalizował w jedynce na 1000 metrów. W biegu eliminacyjnym zajął czwartą pozycję i o awans do finału musiał jeszcze rywalizować w kolejnym wyścigu. W półfinale zajął trzecie miejsce, co dało mu miejsce w biegu decydującym o medalach. W finale Rosolski uplasował się na siódmej pozycji.

Kajakarz Dojlid być może lepiej spisze się w niedzielę. Wówczas to wraz z Pawłem Florczakiem (też Dojlidy), Arkadiuszem Krajewskiem (Admira Gorzów Wielkopolski) i Rafałem Maronem (Zawisza Bydgoszcz) popłynie w finałowym wyścigu czwórek na 1000 metrów.

W sobotę reprezentanci Polski zdobyli jednak medale. Złoto w K2 na 1000 metrów wywalczyły Karolina Naja (AZS AWF Gorzów Wielkopolski)/Beata Mikołajczyk (Kopernik Bydgoszcz). Z kolei brąz zdobył Marcin Grzybowski (Posnania) w C1 na 1000 metrów.