Zawodnicy Podlasia Białystok startowali w mistrzostwach Europy

Polska zajmuje czwarte miejsce po pierwszym dniu drużynowych mistrzostw Europy w lekkiej atletyce. W Gateshead w sobotę startowało dwóch zawodników Podlasia Białystok.

Na zawodach w Wielkiej Brytanii rywalizuje ponad 600 zawodników z 12 krajów. W stawce są Wielka Brytania, Białoruś, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Norwegia, Polska, Rosja, Hiszpania, Ukraina i Turcja. W poszczególnych dyscyplinach bierze udział 12 zawodników z każdego kraju. Zwycięzca zdobywa 12 punktów, za drugie miejsce jest 11., itd.

Jako pierwszy z Podlasia wystartował Kamil Kryński, który rywalizował na 100 metrów. Białostoczanin wygrał pierwszą serię z czasem 10,40 s, co jest najlepszym wynikiem sprintera w sezonie. W drugim biegu dwóch zawodników uzyskało lepszy czas od Kryńskiego i ostatecznie podopieczny Wojciecha Niedźwieckiego zajął trzecie miejsce. Wygrał Francuz Jimmy Vicaut (10,28 s).

Również na trzecim miejscu zawody skończyła, z Kryńskim na ostatniej zmianie, Polska sztafeta 4x100 m. Oprócz Kryńskiego pobiegli jeszcze Artur Zaczek, Grzegorz Zimniewicz i Karol Zalewski. Nasza sztafeta uzyskała 38,71 s, a wygrała Wielka Brytania - 38,39 s.

Drugim zawodnikiem Podlasia, który zaprezentował się w Geteshead, był Łukasz Parszczyński w biegu na 5000 m. Z czasem 14:14,68 min zajął piąte miejsce. W tym roku Parszczyński biegał już 13:38,19 min. Wygrał z ogromną przewagą Brytyjczyk Mohamed Farah - 14:10,00 min.

Polska zajmuje czwarte miejsce za Niemcami, Rosją i Wielką Brytanią. W drugim dniu zawodów w niedzielę z białostockiego klubu wystartuje jeszcze skoczkini wzwyż Kamila Stapniuk. To tegoroczna rekordzistka Polski - 199 cm. W stawce 12 zawodniczek wyżej w tym roku skakała tylko Włoszka Alessia Trost - 200 cm.