Sport.pl

Prezes Olimpii Zambrów przed występami beniaminka w II lidze: To nam pochlebia, ale stawia też wyzwania

Olimpia pod koniec lipca rozpocznie walkę w grupie wschodniej piłkarskiej II ligi jako beniaminek rozgrywek. - Nie przestraszymy się ani rywali, ani tego, że zajmiemy na koniec sezonu miejsce wyższe niż ósme - mówi Sławomir Skrzypkowski, prezes zambrowskiego klubu
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Wygrywając w czerwcu podlasko-warmińsko-mazurską III ligę, Olimpia Zambrów uzyskała awans do wyższej klasy piłkarskich rozgrywek. To jej największy sukces?

- Na pewno jest to spory sukces, a świadczy o nim zasięg terytorialny grupy wschodniej II ligi, który obejmuje połowę kraju - mówi Sławomir Skrzypkowski, prezes klubu z Zambrowa. - Będziemy więc uczestniczyć w rozgrywkach, w których piłka nożna jest już w dużym wydaniu, a rywale pochodzą z wysokiej półki. Bardzo nam to pochlebia i stawia przed nami wyzwania.

Przypomnijmy, że licencję na grę w II lidze Olimpia dostała z zastrzeżeniem nadzoru infrastrukturalnego. Jej obiekt jest remontowany, a gotowe już boczne boisko ze sztuczną nawierzchnią, na którym zambrowianie w poprzednim sezonie rozgrywali spotkania w III lidze, nie spełniło wymagań PZPN-owskiej komisji. Klub zaproponował związkowi stadion w Łomży jako zastępczy, na którym Olimpia miałaby jako gospodarz występować w rozgrywkach do czasu zakończenia robót na głównej arenie w Zambrowie. Prezes Skrzypkowski ma jednak nadzieję, że dość szybko uda się przystosować do II-ligowych standardów wspomniane wcześniej boczne boisko.

- Wymogiem otrzymania licencji było wskazanie stadionu zastępczego - tłumaczy Sławomir Skrzypkowski. - Warunki spełniał obiekt w Łomży i nie ma się co czarować, mimo animozji kibiców z naszych miast, jeśli one w ogóle występują. Natomiast bardzo nam zależy, żeby mecze II ligi odbywały się w Zambrowie. Rozmawialiśmy już wstępnie w tej sprawie z władzami samorządowymi. Sprawy idą w dobrym kierunku i może pod koniec sierpnia uda się już rozegrać pierwszy mecz w naszym mieście.

Zgodnie z ustalonym terminarzem Olimpia dwa spotkania na początku sezonu z Motorem Lublin (27-28 lipca) i Wisłą Puławy (3-4 sierpnia) ma zagrać na wyjeździe. U siebie miałaby wystąpić po raz pierwszy podczas weekendu 10-11 sierpnia, podejmując innego, jakże szacownego beniaminka II ligi, Stal Mielec (w zespole tym niegdyś występowali m.in. Jan Domarski, Andrzej Szarmach, Henryk Kasperczak czy Grzegorz Lato).

- Rozmawialiśmy z władzami Stali w sprawie ewentualnej zmiany gospodarzy w tym meczu, ale zespół z Mielca też musi rozgrywać spotkania poza własnym obiektem. Będziemy te negocjacje kontynuować - tłumaczy prezes Olimpii Zambrów.

Od poniedziałku drużyna z Zambrowa rozpoczęła przygotowania do występów w II lidze. Szykują się poważne wzmocnienia?

- Nie zamierzamy robić spektakularnych transferów, choćby z tego powodu, że nas na to nie stać. Piłkarze, którzy nas ewentualnie wzmocnią, będą pochodzić z naszego regionu. Trener Krzysztof Zalewski był obecny na spotkaniu zarządu w poniedziałek, na którym dostał wolną rękę, aby poszukiwać nowych zawodników, ale generalnie kadra będzie opierała się na piłkarzach z poprzedniego sezonu. Już w piątek chciałbym poznać, jak w 99-procentach będzie ona wyglądała - stwierdza Sławomir Skrzypkowski.

Przypomnijmy, że ze względu na reorganizację rozgrywek II ligi w następnej jej edycji (2014/15) do jednej, 18-zespołowej grupy, aby utrzymać się, drużyny będą musiały zająć co najmniej ósme miejsce w tabeli na zakończenie przyszłego sezonu. Jaki cel stawia sobie w tej sytuacji beniaminek z Zambrowa?

- Boisko wszystko zweryfikuje, ale mówiąc piłkarskim żargonem: "Nie będziemy odpuszczać". Nie wystraszymy się ani rywali, ani tego, że zajmiemy na koniec sezonu miejsce wyższe niż ósme. Niektórzy działacze mówią w żartach, że II liga to tylko sytuacja przejściowa do walki o wyższe cele. Sprowadzając wszystko do realiów: zdajemy sobie sprawę, że liga jest bardzo mocna, ale w środku tabeli powinniśmy sobie jednak pograć. Przecież przed rundą wiosenną tego sezonu w sparingu poradziliśmy sobie z Wigrami Suwałki.

Kiedy można spodziewać się, że Olimpia rozegra mecz w II lidze, nie w Łomży lub na bocznym boisku ze sztuczną nawierzchnią, ale na pięknie wyremontowanym, głównym stadionie w Zambrowie?

- Trudno powiedzieć; nie wiadomo przecież, jaka czeka nas zima, której zawsze obawiają się budowlańcy. Nowy wykonawca robót właśnie przejmuje obiekt. Jakby się postarał, to może późną wiosną... My chcielibyśmy, aby stało się to jak najszybciej - odpowiada prezes Olimpii Zambrów.

Pierwsze spotkanie kontrolne podczas przygotowań Olimpia rozegra w sobotę (godz. 11) w Siedlcach z miejscową Pogonią, rywalem beniaminka w rozgrywkach grupy wschodniej II ligi.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl

Więcej o:
Skomentuj:
Prezes Olimpii Zambrów przed występami beniaminka w II lidze: To nam pochlebia, ale stawia też wyzwania
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX