Mistrzostwa Polski. Kryński odparł atak młodzieży, Parszczyński rozczarował

Kamil Kryński z Podlasia Białystok zdobył srebrny medal na 100 metrów mistrzostw Polski w Toruniu. Poza podium na 3000 metrów z przeszkodami znalazł się Łukasz Parszczyński.

Srebro 26-letniego Kryńskiego na 100 metrów to pewna niespodzianka. Chociaż jest to sprinter, który od lat należy do czołówki krajowej, to w tym sezonie miał słabsze momenty. Do mistrzostw Polski w Toruniu przystępował z czwartym wynikiem na 100 metrów. Na krajowych listach wyprzedzali go młodsi, Remigiusz Olszewski (rocznik 1992) z AZS-u Poznań, Grzegorz Zimniewicz (1991) z UKS-u Leszno i przede wszystkim Karol Zalewski (1993) z AZS-u Olsztyn. W piątkowym finale białostoczanin przegrał tylko z Zalewskim, który uzyskał 10,31 s. Kryński, tak jak przed rokiem, był drugi z czasem 10,38 s, co jest rekordem życiowym podopiecznego Wojciecha Niedźwieckiego. Trzeci był Zimniewicz - 10,43. Do finału nie zakwalifikował się Dariusz Kuć ze Śląska Wrocław, który w ostatnich latach na tym dystansie wygrywał w kraju. Srebro na "setkę" najprawdopodobniej da Kryńskiemu miejsce w sztafecie na sierpniowe mistrzostwa świata w Moskwie. Ciekawie zapowiada się rywalizacja Kryński - Zalewski na dystansie dwa razy dłuższym.

Z kolei występ innego zawodnika Podlasia, Parszczyńskiego, to rozczarowanie. Biegacz nie obronił mistrzowskiego tytułu na 3000 metrów z przeszkodami. Z czasem 8:34,40 min zajął dopiero czwarte miejsce. 28-letni Parszczyński już wcześniej na "przeszkodach" osiągnął minimum na mistrzostwa świata, a w Toruniu zgłoszony jest jeszcze na 1500 i 5000 metrów.

Brązowy medal w pchnięciu kulą wywalczyła Magdalena Żebrowska, która jest niestowarzyszona, a trenuje pod okiem Bogumiła Chlebińskiego z Atletic Białystok. Wynik Żebrowskiej to 15,93 m.

Do finału biegu na 800 metrów awansowała Anna Rostkowska z Prefbetu Śniadowo Łomża. Jej czas 2:06,29 min był najlepszy w eliminacjach.