Mistrzostwa Polski. Dziesięć medali lekkoatletów

Magdalena Żebrowska

Magdalena Żebrowska (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja)

Kamil Kryński z Podlasia Białystok zdobył trzy medale lekkoatletycznych mistrzostw Polski w Toruniu. W sumie zawodnicy z województwa podlaskiego stawali dziesięć razy na podium.

Kryński złoto wywalczył w sztafecie 4x100 metrów, a po medalu srebrnym na 100 i 200 metrów. W obu przypadkach przegrał z Karolem Zalewskim z AZS-u Olsztyn, który w tym sezonie w kraju nie ma sobie równych. Na krótszym dystansie Kryński ustanowił rekord życiowy 10,38 s. Natomiast na 200 metrów przegrał mistrzostwo Polski po trzech latach triumfu. Udany start powinien dać Kryńskiemu miejsce w sztafecie na sierpniowe mistrzostwa świata w Moskwie.

Męska sztafeta 4x100 metrów Podlasia zdobyła z kolei czwarty tytuł z rzędu. W Toruniu białostoczanie pobiegli w składzie Grzegorz Kossakowski, Kamil Bijowski, Damian Czykier i Kamil Kryński. Ich wynik to 40,16 s. Kossakowski i Czykier wraz z Bartłomiejem Chojnowskim i Łukaszem Wilamowskim dołożyli jeszcze brąz w sztafecie 4x400 metrów (3:11,05 min).

Natomiast pierwszy złoty medal w historii startów w kategorii seniorów zdobyły zawodniczki Bojar Białystok. Ayla Kisiel, Klaudia Konopko, Magdalena Malinowska i Katarzyna Sokólska w sztafecie 4x100 m osiągnęły metę w czasie 45,51 s. Przed rokiem te same zawodniczki zdobyły medal brązowy, a w tym sezonie były także najlepsze w kategorii młodzieżowej (do lat 23).

Poniżej oczekiwań wypadła w skoku wzwyż Kamila Stepaniuk z Podlasia, która już wcześniej wypełniła minimum na mistrzostwa świata. Stepaniuk to tegoroczna rekordzistka Polski (199 cm), a w poprzednim tygodniu zdobyła mistrzostwo na Uniwersjadzie w Kazaniu, skacząc 196 cm. W Toruniu pokonała zaledwie 189 cm. Wygrała Justyna Kasprzycka z AZS-u Wrocław - 192 cm. Stepaniuk ostatni tytuł mistrzyni Polski zdobyła w 2009 roku. W męskim skoku wzwyż brąz przypadł Piotrowi Milewskiemu (Podlasie), który przy okazji ustanowił rekord życiowy - 222 cm.

O pozycję wyżej niż przed rokiem uplasował się młociarz Podlasia Wojciech Nowicki. Przegrał tylko z Szymonem Ziółkowskim z AZS-u Poznań (77,74 m). Nowicki w najlepszej swojej próbie uzyskał 75,64 m. Słabiej wypadł lider krajowych tabel Paweł Fajdek z Agrosu Zamość (w tym roku 79,99 m), który z odległością 75,22 zajął trzecie miejsce.

Srebro w biegu na 800 metrów wywalczyła Anna Rostkowska (2:03,34 min) z Prefbetu Śniadowo Łomża. Na 1500 zawodniczka Prefbetu była czwarta.

Bez formy w Toruniu był Łukasz Parszczyński z Podlasia, który przed rokiem zdobył dwa medale. Tym razem był czwarty na 3000 metrów z przeszkodami, a na 5000 metrów szósty.

Brązowy medal w pchnięciu kulą był udziałem Magdaleny Żebrowskiej (15,93 m), która jest niestowarzyszona, a trenuje pod okiem Bogumiła Chlebińskiego w Atletic Białystok.

Medaliści z województwa podlaskiego

Medale złote

4x100 m - Bojary Białystok (Ayla Kisiel, Klaudia Konopko, Magdalena Malinowska, Katarzyna Sokólska) 45,51 s

4x100 m - Podlasie Białystok (Grzegorz Kossakowski, Kamil Bijowski, Damian Czykier, Kamil Kryński) 40,16 s

Medale srebrne

100 m - Kamil Kryński (Podlasie Białystok) 10,38 s (rekord życiowy)

200 m - Kamil Kryński (Podlasie) 20,83 s

rzut młotem - Wojciech Nowicki (Podlasie) 75,64 m

800 m - Anna Rostkowska (Prefbet Śniadowo Łomża) 2:03,34 min.

Medale brązowe

pchnięcie kulą - Magdalena Żebrowska (niestowarzyszona) 15,93 m

skok wzwyż - Kamila Stepaniuk (Podlasie) 189 cm

skok wzwyż - Piotr Milewski (Podlasie) 222 cm (rekord życiowy)

4x400 m - Podlasie (Grzegorz Kossakowski, Bartłomiej Chojnowski, Damian Czykier, Łukasz Wilamowski) 3:11,05 min.