Polska sztafeta pań ćwiczy przed igrzyskami

Reprezentacja Polski w short-tracku, której większość stanowią zawodnicy Juvenii, przygotowuje się na lodowisku Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji do sezonu olimpijskiego. Pierwszym sprawdzianem przed igrzyskami będą wewnętrzne eliminacje łyżwiarzy na tym obiekcie 17-18 sierpnia
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Przed szansą na uzyskanie kwalifikacji jesienią w zawodach Pucharu Świata i występy w lutowych igrzyskach w Soczi ma m.in. polska sztafeta kobiet, która w tegorocznych mistrzostwach Europy wywalczyła brązowy medal. Po krążek w styczniu sięgnęła drużyna w składzie Paula Bzura, Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska (wszystkie Juvenia Białystok) oraz Aida Bella i Marta Wójcik (AZS Politechnika Opolska). Trener reprezentacji Polski John Monroe podkreśla, że sukces nasze łyżwiarki zawdzięczają nie tylko formie sportowej, lecz także zespołowemu duchowi.

- Jesteśmy zgrane i dogadujemy się zarówno na lodowisku, jak i poza nim - mówi Paula Bzura. - Efekt tego było widać w ubiegłym sezonie. Teraz czekają nas kwalifikacje olimpijskie. Moje marzenie o igrzyskach spełniło się, bo wystąpiłam w 2010 r. w Vancouver. Indywidualny start to jednak coś innego niż kwalifikacja całej drużyny. Większa jest radość, kiedy cieszy się pięć dziewcząt, tak jak w styczniu na mistrzostwach Europy.

Inna z białostockich łyżwiarek, Patrycja Maliszewska, która na styczniowym czempionacie Starego Kontynentu oprócz medalu drużynowego zdobyła także brąz indywidualnie w sprincie, deklaruje, że dla niej nie tyle będzie liczył się udział w olimpiadzie, lecz przede wszystkim wynik.

- Dla sportowca nie powinno być planu minimum, tylko maksimum - tłumaczy Patrycja Maliszewska. - Ja stawiam na medal. Cztery lata temu już w igrzyskach uczestniczyłam. Wtedy chodziło tylko o wyjazd, a teraz chcę walczyć o coś konkretnego. Czy jesteśmy już przekonane, że zakwalifikujemy się na olimpiadę? W short-tracku nigdy nie ma gwarancji, ale ubiegły sezon pokazał, że możemy walczyć o najwyższe pozycje, a rywalkom dał do myślenia. Wiedzą, że Polki potrafią się ścigać. My zaś czujemy się pewniejsze.

Najmłodsza wśród reprezentantek Polski w short-tracku trenujących na lodowisku w Białymstoku, 17-letnia Natalia Maliszewska, oprócz olimpijskiego marzenia ma także nadzieję na jak najlepszy występ w przyszłorocznych mistrzostwach świata juniorów.

- Dla mnie to poprzedni rok był trudniejszy, gdyż rozpoczęłam wtedy starty w reprezentacji. Przetarcie mam już więc za sobą, ale, nie powiem, treningi są ciężkie. Wyjazd do Soczi byłby dla mnie największym sukcesem w życiu i czymś co osiągnęłabym, nie w pełni zdając sobie jeszcze sprawę, jak wielkiej rangi to zawody. Ważne będą także marcowe mistrzostwa świata juniorów. W Turcji zamierzam pojechać lepiej niż w ubiegłym sezonie w Warszawie [12. miejsce na 500 metrów, 15. - na 1000 metrów - red.] - mówi Natalia Maliszewska.

Na zgrupowania reprezentacji Polski w stolicy Podlasia do zawodników Juvenii dołączają łyżwiarze z innych ośrodków, wśród nich Aida Bella i Marta Wójcik (AZS Politechnika Opolska), które razem z białostoczankami tworzą sztafetową drużynę. W środę zakończyło się drugie z dziesięciodniowych konsultacji kadry narodowej w Białymstoku w przedolimpijskim okresie przygotowawczym.

- Od czterech lat mamy stały program przygotowań z naszą trenerką klubową, panią Anną Łukanową-Jakubowską, który przynosi efekty i postanowiliśmy nie zmieniać tego w najważniejszym sezonie - tłumaczy Aida Bella. - Ćwiczymy w Opolu, ale przyjeżdżamy na zgrupowania do Białegostoku. Staramy się poświęcać na nich jak najwięcej czasu na treningi sztafetowe. Najfajniej byłoby zakwalifikować się na igrzyska całą piątką. Mogłybyśmy wspólnie przeżywać tę imprezę i cieszyć się z sukcesu, a dla mnie byłoby to spełnienie marzeń po kilkunastu latach ciężkiej pracy. Po raz trzeci powalczę o olimpiadę. Do trzech razy sztuka.

Wszystkie łyżwiarki polskiej sztafety spotkają się 17-18 sierpnia w Białymstoku na wewnętrznych eliminacjach reprezentacji do międzynarodowych zawodów Invitation Cup, które to z kolei ustalą skład na imprezy z cyklu Pucharu Świata. Trzecia i czwarta z nich (7-10 listopada w Turynie we Włoszech i 14-17 listopada w rosyjskiej Kołomnie) stanowić będą kwalifikacje do igrzysk w Soczi. Jeśli Polki uzyskają awans w sztafecie, na olimpiadzie wystąpią także w wyścigach indywidualnych.

- Igrzyska to marzenie i nagroda za wszystkie lata pracy - mówi Marta Wójcik. - Nie ma chyba sportowca, który nie dąży do tego, aby pokazać się na olimpiadzie. Chciałabym, abyśmy pojechały do Soczi w tej samej grupie, która w styczniu zdobyła brązowy medal na mistrzostwach Europy.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl

Najważniejsze imprezy międzynarodowe w sezonie 2013/14

26-29 września 2013: zawody Pucharu Świata w Szanghaju (Chiny).

3-6 października: zawody Pucharu Świata w Seulu (Korea Południowa).

7-10 listopada: zawody Pucharu Świata w Turynie (Włochy) - kwalifikacje olimpijskie.

14-17 listopada: zawody Pucharu Świata w Kołomnie (Rosja) - kwalifikacje olimpijskie.

17-19 stycznia 2014: mistrzostwa Europy w Dreźnie (Niemcy).

7-23 lutego: XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi (Rosja).

7-9 marca: mistrzostwa świata juniorów w Erzurum (Turcja).

14-16 marca: mistrzostwa świata w Montrealu (Kanada).