Korea po Chinach. Reprezentantki Polski w short-tracku rywalizować będą w drugich zawodach Pucharu Świata

W weekend w Szanghaju na inauguracyjnej imprezie pucharowego cyklu w sezonie olimpijskim najwyższe miejsce spośród pięcioosobowej reprezentacji Polski zajęła Patrycja Maliszewska (Juvenia Białystok) - była 14. na 500 metrów. W czwartek rozpoczną się drugie zawody - w Seulu (Korea)
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

W Seulu łyżwiarze powalczą najpierw w eliminacjach (czwartek i piątek), aby w sobotę i w niedzielę rozstrzygnąć rywalizację w finałowych fazach zarówno indywidualnych zmagań na 500, 1000 i 1500 metrów, jak i sztafet (taki sam program jak przed tygodniem w Chinach). Biało-czerwonych barw, podobnie jak w Szanghaju, bronić będzie pięć zawodniczek: Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska (obie - Juvenia Białystok), Aida Bella, Barbara Kobylakiewicz i Marta Wójcik (wszystkie - AZS Politechnika Opolska).

- Myślę, że dziewczyny są w lepszej formie niż w Szanghaju - mówi trener reprezentacji Polski w short-tracku John Monroe. - Nasze zawodniczki nie były zadowolone z występu w Chinach. Teraz wiedzą już, o co toczy się walka w sezonie olimpijskim, zyskały też pewność siebie. W środę uczestniczyliśmy w oficjalnym treningu przed zawodami. Liczymy na poprawienie wyników z ostatniego weekendu w Chinach. Będą też zmiany. W czwartkowych eliminacjach na 1500 metrów wystartują: Natalia Maliszewska, Aida Bella i Barbara Kobylakiewicz, a w sprincie - Patrycja Maliszewska, Aida Bella i Marta Wójcik. Potem ustalę skład sztafety na pierwszy wyścig w piątek.

W kontekście rozstawienia w olimpijskich kwalifikacjach (zawody Pucharu Świata w listopadzie we Włoszech i Rosji) dla Polek najważniejsze są udane biegi Patrycji Maliszewskiej na 500 metrów oraz start drużynowy.

- Tak jak wcześniej mówiłem, celem sztafety kobiet jest udział w półfinałach, ale także zbieranie doświadczeń - zmagając się z przeziębieniem, podkreśla szkoleniowiec biało-czerwonych. - Na szczęście łyżwiarki mają już problemy ze zdrowiem za sobą. Ze względu na upadek nie mogliśmy powalczyć o ósemkę w Szanghaju. W Korei będziemy mieli silne rywalki, sztafety Chin i USA. Mam nadzieję, że się przedrzemy. A jeśli nie, to wierzę, że nauka na najwyższym poziomie przyczyni się później do uzyskania kwalifikacji do igrzysk.

Polacy włączą się do walki w Pucharze Świata od trzeciej imprezy cyklu, 7-10 listopada w Turynie, rozpoczynającej zarazem olimpijskie kwalifikacje (kobiety mają większe szanse na uzyskanie korzystnych w nich rozstawień zarówno w wyścigach indywidualnych, jak i w sztafecie, dlatego tylko panie zostały wysłane na zawody w Azji).

Więcej informacji na bialystok.sport.pl

Program Pucharu Świata w Seulu (3-6 października)

Czwartek: eliminacje na 500 i 1500 metrów.

Piątek: eliminacje 1000 metrów, eliminacje i ćwierćfinały sztafet (3000 metrów - kobiety, 5000 metrów - mężczyźni).

Sobota: ćwierćfinały, półfinały i finały na 500 i 1500 metrów.

Niedziela: ćwierćfinały, półfinały i finały na 1000 metrów, finałowe biegi sztafet.