Kontuzja kolana przeszkodzi Bartoszowi Konopce w walce o igrzyska

Reprezentacja Polski w short tracku przygotowuje się do listopadowych kwalifikacji olimpijskich. Niestety zabraknie w nich jednego z liderów biało-czerwonych Bartosza Konopki (Juvenia Białystok), któremu kontuzja uniemożliwi starty w tym roku, a prawdopodobnie także udział w igrzyskach w Soczi
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

- Najpoważniejszy problem mam ze ścięgnem rzepki kolanowej, poza tym kłopot jest z łękotką, utworzył się też torbiel pod kolanem - tłumaczy najbardziej utytułowany z obecnie startujących polskich łyżwiarzy w short tracku. - Zaczęło się to od kontuzji w 2011 r., którą, wydawało się, mam już za sobą: w poprzednim sezonie występowałem bez przeszkód. Pod koniec czerwca znów odezwał się ból w kolanie. Wtedy lekarze podejrzewali, że to tylko przeciążenie wiązadła. Pauzowałem sześć tygodni i powróciłem na lód. Na zawodach w Sanoku przed dwoma tygodniami ból był już nie do zniesienia i musiałem ponowić badania. Okazało się, że mam dziurę w ścięgnie.

Bartosza Konopkę czeka zabieg operacyjny (wstępnie zaplanowany na 30 października), a później rehabilitacja i odbudowywanie formy.

- Nie ma rzeczy niemożliwych, ale szczerze mówiąc, formy na olimpiadę w lutym już raczej nie zbuduję; do treningów wrócę dopiero pod koniec grudnia, więc szanse na mój występ w Soczi są niewielkie. Ominęły mnie poprzednio igrzyska w Vancouver, także z powodu kontuzji - złamałem rękę, a teraz się to powtórzyło. Mam nadzieję, że do trzech razy sztuka - mówi Bartosz Konopko.

Koleżanki i koledzy 25-letniego łyżwiarza Juvenii Białystok przygotowują się do występów najpierw na zawodach Alta Valtellina Trophy we włoskim Bormio (16-20 października), na które trener reprezentacji John Monroe zabierze szeroką kadrę, a później w olimpijskich kwalifikacjach (7-10 listopada w Turynie we Włoszech i 14-17 listopada w Kołomnie w Rosji). Biało-czerwoni powalczą w nich o miejsca na igrzyskach w dziesięcioosobowym składzie (pięć łyżwiarek, pięciu łyżwiarzy). Po zawodach w Bormio John Monroe wraz ze swoim asystentem Dariuszem Kuleszą ostatecznie zdecydują o tym, kto znajdzie się w dziesiątce łyżwiarzy na kwalifikacje.

- Mnie pozostały pompki i brzuszki, aby nie zapuścić korzeni przed telewizorem - żałuje Bartosz Konopko. - Po tym, jak ból w kolanie nasilił się podczas zawodów w Sanoku, byłem załamany. Dostałem jednak od lekarzy alternatywę: start w kwalifikacjach, co najprawdopodobniej skutkowałoby pogłębieniem kontuzji i zakończeniem kariery już w tym sezonie, czy też przerwa, zabieg i powrót do zdrowia. Wybrałem zdrowie, aby w przyszłości walczyć jeszcze o dobre miejsca i udział w następnej olimpiadzie. Być może pełnię formy osiągnę już na marcowe mistrzostwa świata w Kanadzie...

Więcej informacji na bialystok.sport.pl

Plan najważniejszych startów polskich łyżwiarzy w sezonie 2013/14

26-29 września i 3-6 października reprezentacja Polski uczestniczyła w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata w Szanghaju i Seulu - stratowały tylko panie: Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska (obie - Juvenia Białystok), Aida Bella, Barbara Kobylakiewicz i Marta Wójcik (wszystkie - AZS Politechnika Opolska).

16-20 października: zawody Alta Valtellina Trophy we włoskim Bormio

7-10 listopada: zawody Pucharu Świata w Turynie (Włochy) - kwalifikacje olimpijskie.

14-17 listopada: zawody Pucharu Świata w Kołomnie (Rosja) - kwalifikacje olimpijskie.

17-19 stycznia 2014: mistrzostwa Europy w Dreźnie (Niemcy).

7-23 luty: XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi (Rosja).

7-9 marca: mistrzostwa świata juniorów w Erzurum (Turcja).

14-16 marca: mistrzostwa świata w Montrealu (Kanada).