Polacy w formie na zawodach Alta Valtellina Trophy. Rekord Pauli Bzury i nadzieja przed olimpijskimi kwalifikacjami

W niedzielę zakończyła się 22. edycja zawodów Alta Valtellina Trophy we włoskim Bormio. Polscy łyżwiarze wygrali rywalizację sztafet seniorów, a Paula Bzura (Juvenia Białystok) w generalnej klasyfikacji zajęła trzecie miejsce
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Paula Bzura w superfinale seniorek na 3000 metrów uzyskała czas 5.08,838, bijąc rekord Polski, co dało jej trzecią pozycję w zawodach, a Aida Bella (AZS Politechnika Opolska) zajęła w Bormio piątą lokatę.

- Paula była druga na 1000 metrów, a w niedzielę na trzykrotnie dłuższym dystansie poprawiła najlepszy wynik w kraju o sześć sekund - relacjonuje John Monroe, trener reprezentacji Polski. - Aida Bella wygrała za to wyścig w sprincie, w którym do finału, co niektórych obserwatorów zaskoczyło, zakwalifikowała się również Paula Bzura.

W rywalizacji juniorek grupy A piąte miejsce w Bormio zajęła Natalia Maliszewska (Juvenia Białystok), a tuż za nią sklasyfikowana została Nikola Mazur (Juvenia). Brawa za występ we Włoszech należą się jednak nie tylko paniom.

- Wygraliśmy wyścig drużynowy mężczyzn, co chyba nie zdarzyło się wcześniej na tych zawodach. W finale sztafeta Holandii, w której ścigał się m.in. Sjinkie Knegt, wypracowała sobie najpierw sporą przewagę, ale "połykał" ją nasz zespół z każdym okrążeniem. Po 25 kółkach byliśmy już na prowadzeniu, a jeden z Holendrów upadł, kiedy próbował wyprzedzać Dawida Rzemienieckiego [Juvenia - red.] - opisuje John Monroe.

Zwycięską sztafetę w Bormio tworzyli: Dawid Rzemieniecki, Jakub Jaworski (obaj - Juvenia Białystok), Sebastian Kłosiński (Orzeł Elbląg) i Adam Filipowicz (AZS Politechnika Opolska). Kłosiński spośród Polaków został najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem w Alta Valtellina Trophy - zajął wśród seniorów siódme miejsce.

W przyszłym tygodniu John Monroe i jego asystent, Dariusz Kulesza, wyłonią skład (pięć łyżwiarek, pięciu łyżwiarzy) na kwalifikacje olimpijskie, którymi będą trzecie i czwarte zawody Pucharu Świata w Turynie we Włoszech (7-10 listopada) i w Kołomnie w Rosji (14-17 listopada).

- To, co należy podkreślić w tym kontekście, to dobry występ Pauli Bzury. Nasza łyżwiarka nie tylko osiągnęła dobre wyniki w Bormio, ale udowodniła też, że jest gotowa mentalnie, aby dać z siebie wszystko, zaś Dawid Rzemieniecki i Sebastian Kłosiński pobili swoje rekordy życiowe na 500 metrów - informuje John Monroe.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl