Łyżwiarze powalczą o przepustki na igrzyska

W piątek specjaliści w ściganiu się na krótkim torze wyjechali do Włoch. Tam w przyszłym tygodniu rozpoczną zmagania o wywalczenie kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Soczi.
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Na czterech ostatnich zimowych igrzyskach olimpijskich startowali specjaliści w short-tracku z Polski. W Nagano (1998 r.) był to Maciej Pryczek, w Salt Lake City (2002) Krystian Zdrojewski, w Turynie (2006) Dariusz Kulesza, a w Vancouver (2010) Paula Bzura, Patrycja Maliszewska oraz Jakub Jaworski. Wszyscy oni reprezentowali barwy Juvenii Białystok. Kto wystartuje na przyszłorocznych igrzyskach w Rosji? Teoretycznie największe szanse na wywalczenie kwalifikacji ma Patrycja Maliszewska. 25-letnia zawodniczka ma już za sobą doświadczenie ze startu na olimpiadzie w Vancouver, ponadto w swym dorobku ma też medale mistrzostw Europy (w styczniu zdobyła brąz na 500 m oraz w sztafecie wraz z Natalią Maliszewską, Paulą Bzurą, Aidą Bellą i Martą Wójcik - biegła tylko w eliminacjach).

- Patrycja jest w światowej czołówce, na nią stawiamy. Reszta kadry to, szczerze mówiąc, wielka niewiadoma, zajedziemy i zobaczymy, jak się będziemy prezentować. Szczególnie jeśli chodzi o chłopaków, bo oni w tym sezonie nie startowali w żadnych zawodach Pucharu Świata - mówi Dariusz Kulesza, olimpijczyk z Turynu, który teraz jest asystentem trenera reprezentacji Johna Monroe.

- Jeżeli chodzi o sztafetę kobiet, to ona ma szansę na kwalifikację, ale potrzebujemy też trochę szczęścia. Dziewczyny w tym sezonie w każdym starcie zaliczyły upadek, dotychczas trochę się gubiły - wyjaśnia Kulesza.

O kwalifikacje na igrzyska łyżwiarze będą walczyć na dwóch najbliższych zawodach z cyklu Pucharu Świata. Najpierw, od 7 listopada, będą rywalizować we Włoszech, a następnie, od 14 listopada, w Rosji.

- Aby pojechać na igrzyska, trzeba na tych dwóch Pucharach Świata zająć miejsce w pierwszej "25" na poszczególnych dystansach. Może to być też niższa pozycja, ale wtedy nie ma pewności, czy będzie kwalifikacja. Natomiast aby sztafeta wywalczyła awans na igrzyska, musi być w czołowej ósemce - tłumaczy Dariusz Kulesza.

Polacy w piątek wyjechali do Włoch, stamtąd udadzą się później od razu do Rosji. Kadra wygląda następująco: Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska, Paula Bzura, Jakub Jaworski, Dawid Rzemieniecki, Szymon Wilczyk (wszyscy Juvenia Białystok), Marta Wójcik, Aida Bella, Adam Filipowicz (wszyscy AZS Politechnika Opolska), Sebastian Kłosiński (Orzeł Elbląg). W składzie reprezentacji brakuje przede wszystkim Bartosza Konopko, którego z udziału w kwalifikacjach wyeliminowała kontuzja.

- Bartek był naszym pewniakiem, ale niestety wypadł w samej końcówce. Już jest po operacji kolana, ale na razie musi odpoczywać - kończy asystent trenera kadry.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl