Sportowiec, trener, nadzieja olimpijska. Kto był najlepszy?

Kto był najlepszym sportowcem, trenerem, kto zasłużył na tytuł nadziei olimpijskiej? Odpowiedzi na te pytania poznamy 1 marca. Wówczas, na gali w hotelu Gołębiewski, zostaną ogłoszone wyniki XVIII Rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Wyniki rankingu zastaną ogłoszone 1 marca podczas wielkiej gali w hotelu Gołębiewski. Wyboru nominowanych do tytułów za 2013 rok dokonała kapituła powołana przez Podlaską Radę Olimpijską. W jej skład weszli działacze sportowi, dziennikarze oraz byli olimpijczycy związani z naszym regionem - kajakarz Piotr Markiewicz ze Sparty Augustów (brązowy medal na igrzyskach w 1996 roku w Atlancie) i Wojciech Fortuna (złoty medalista igrzysk olimpijskich w skokach narciarskich z Sapporo 1972 roku), który aktualnie mieszka niedaleko Augustowa.

Wśród nominowanych dominują przedstawiciele kajakarstwa, badmintona i lekkiej atletyki. W XXI wieku tylko raz się zdarzyło by ranking wygrał sportowiec spoza tych dyscyplin, a było w to 2003 roku gdy triumfował bokser Aleksy Kuziemski.

Mocne panie po kontuzjach

Kajakarka Sparty Augustów Edyta Dzieniszewska i lekkoatletka Podlasia Białystok Kamila Lićwinko (panieńskie nazwisko Stepaniuk) to zawodniczki którym perypetie zdrowotne przeszkodziły w wywalczeniu kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 roku. Ale sezon później zawodniczki pokazały swoje ponadprzeciętne możliwości i znowu dominowały w swoich konkurencjach w kraju, a i na arenie międzynarodowej także były niemałe sukcesy.

Dzieniszewska po przepracowaniu w końcu całego okresu przygotowawczego w 2013 roku była mocnym punktem kadry kajakarek na wszystkich najważniejszych imprezach w sezonie. Z mistrzostw świata w Duisburgu przywiozła dwa medale: srebro w sztafecie 4x200 metrów i brąz w jedynce na 1000 metrów. To pierwsze medale mistrzostw świata w karierze augustowianki. Szkoda, że w olimpijskiej konkurencji K-4 500 metrów Polki wraz z Dzieniszewską uplasowały się na czwartym miejscu. W czwórce tej płynęła także Magdalena Krukowska z Dojlid Białystok, która także jest nominowana na najlepszego sportowca województwa. W 2013 roku Dzieniszewska wywalczyła także medale Uniwersjady w Kazaniu (srebro w K-1 500 metrów i brąz w K-4 500 metrów). Należy przypomnieć, że Dzieniszewska w rankingu wygrała już w 2008 roku, gdy na igrzyskach w Pekinie była czwarta w czwórce na 500 metrów. Wtedy też na najlepszego trenera został wybrany opiekun kajakarki Jerzy Grąbczewski, który jest nominowany także w tym roku.

Z kolei Lićwinko ma za sobą najlepszy rok w karierze. Przede wszystkim skoczkini wzwyż pobiła blisko 30-letni rekord Polski. W czerwcu w Opolu pokonała poprzeczkę na wysokości 199 cm. Ponadto, wygrywając na Uniwersjadzie w Kazaniu, po raz pierwszy w karierze triumfowała w dużej międzynarodowej imprezie. Na mistrzostwach świata w Moskwie uplasowała się na siódmej pozycji. Być może pozytywnym impulsem dla lekkoatletki była zmiana trenera. Do startów w 2013 roku przygotowywał ją partner życiowy (aktualnie mąż) Michał Lićwinko, który jest także nominowany na najlepszego trenera. Małżeństwo idzie za ciosem i już w lutym tego roku zawodniczka ustanowiła absolutny rekord Polski - 200 cm.

Mocne argumenty w walce o tytuł sportowca roku ma także przedstawicielka short-tracku z Juvenii Białystok Patrycja Maliszewska. Jej udziałem były dwa brązowe medale mistrzostw Europy w Szwecji: na 500 metrów i w sztafecie. Ponadto Maliszewska jako jedyna przedstawicielka short-tracku wywalczyła miejsce na Igrzyska Olimpijskie w Soczi.

W ósemce nominowanych za 2013 rok na najlepszego sportowca są także zawodnicy, którzy w rankingu triumfowali już nieraz. Kajakarz Cresovii Białystok Marek Twardowski wygrywał już osiem razy (w tym cztery razy wraz z kolegą z osady Adamem Wysockim) czy para badmintonistów Hubala Białystok Nadia Zięba i Robert Mateusiak, która triumfowała dwa razy. Szansę na pierwszy triumf ma sprinter Podlasia Białystok Kamil Kryński oraz badmintonista SKB Litpol-Malow Suwałki Adam Cwalina.

Nadzieje olimpijskie z dużymi sukcesami

Wśród piątki nominowanych na nadzieję olimpijską są zawodnicy, którzy mają spore sukcesy w startach międzynarodowych i śmiało mogliby już kandydować w kategorii na najlepszego sportowca. Wszak Natalia Maliszewska z Juvenii (siostra Patrycji) to brązowa medalistka w sztafecie mistrzostw Europy w short-tracku.

Długa jest lista sukcesów w ostatnim sezonie kajakarza białostockich Dojlid Rafała Rosolskiego. Najważniejsze to złoty medal młodzieżowych mistrzostw Europy w K-2 1000 metrów oraz szóste miejsce mistrzostw świata w K-1 1000 metrów. Obie to konkurencje olimpijskie. Na najlepszego trenera nominowany jest opiekun kajakarzy Dojlid - Paweł Skowroński.

Nadzieją olimpijską mogą zostać dwie białostockie lekkoatletki: kulomiotka Podlasia Klaudia Kardasz i biegaczka Martyna Dąbrowska z Bojar. Ta pierwsza to rekordzistka Polski na otwartym stadionie i w hali w kategorii juniorek młodszych oraz piąta zawodniczka mistrzostw świata kadetów. Z kolei Dąbrowska to złota medalistka mistrzostw Europy juniorów w sztafecie 4x400 metrów.

Strzelectwo wśród nadziei prezentuje Żaneta Iwaszuk z Kalibra Białystok. Jest to wielokrotna medalistka mistrzostw Polski seniorek i juniorek.

Gry coraz słabsze

Kapituła nominowała także zawodników i trenerów w grach zespołowych chociaż z tymi w województwie podlaskim jest coraz gorzej. Poza piłkarzami Jagiellonii Białystok, którzy walczą w ekstraklasie, nie mamy żadnej drużyny w najwyższej klasie rozgrywkowej. 2013 rok zapamiętamy jako całkowity rozpad klubu siatkarek AZS-u Białystok.

Niezły poziom w I lidze trzymają siatkarze Ślepska Suwałki, ale jest to tylko zaplecze najwyższej ligi. Wśród nominowanych są kapitan Ślepska Wojciech Winnik i trener Piotr Poskrobko.

Zauważona została praca piłkarskich trenerów w niższych klasach. Krzysztof Zalewski z Olimpią Zambrów wywalczył awans do II ligi, a Artur Woroniecki ze swoją drużyną KS Wasilków całkowicie zdominował rozgrywki w IV lidze. Woroniecki to trener roku w grach zespołowych z 2011 roku, gdy wraz z juniorami Jagiellonii wywalczył złoto mistrzostw Polski.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl

Nominowani 2013

Sportowiec roku: 1. Adam Cwalina (badminton, SKB Litpo-Malow Suwałki); 2. Edyta Dzieniszewska (kajakarstwo, Sparta Augustów); 3. Magdalena Krukowska (kajakarstwo, Dojlidy Białystok); 4. Kamil Kryński (lekkoatletyka, Podlasie Białystok); 5. Kamila Lićwinko (lekkoatletyka, Podlasie Białystok); 6. Patrycja Maliszewska (short - track, Juvenia Białystok); 7. Marek Twardowski (kajakarstwo, Cresovia Białystok); 8. Nadia Zięba/Robert Mateusiak (badminton, Hubal Białystok).

Nadzieja olimpijska: 1. Martyna Dąbrowska (lekkoatletyka, Bojary Białystok); 2. Żaneta Iwaszuk (strzelectwo, Kaliber Białystok); 3. Klaudia Kardasz (lekkoatletyka, Podlasie Białystok); 4. Natalia Maliszewska (short-track, Juvenia Białystok); 5. Rafał Rosolski (kajakarstwo, Dojlidy Białystok).

Trener w dyscyplinach indywidualnych: 1. Jerzy Grąbczewski (kajakarstwo, Sparta Augustów); 2. Waldemar Grzegorzewski (badminton, Hubal Białystok); 3. Michał Lićwinko (lekkoatletyka, Podlasie Białystok); 4. Krzysztof Molski (strzelectwo, Kaliber Białystok); 5. Paweł Skowroński (kajakarstwo, Dojlidy Białystok).

Zawodnik w grach zespołowych: 1. Dawid Plizga (piłka nożna, Jagiellonia Białystok); 2. Wojciech Winnik (siatkówka, Ślepsk Suwałki); 3. Dani Quintana (piłka nożna, Jagiellonia Białystok).

Trener w grach zespołowych: 1. Piotr Poskrobko (siatkówka, Ślepsk Suwałki); 2. Piotr Stokowiec (piłka nożna, Jagiellonia Białystok); 3. Artur Woroniecki (piłka nożna, KS Wasilków); 4. Krzysztof Zalewski (piłka nożna, Olimpia Zambrów).Zwycięzcy w poprzednich rankingach Podlaskiej Rady Olimpijskiej:

1999 rok - Marek Twardowski (kajakarstwo, Sparta Augustów)

2000 - Krystyna Zabawska (lekkoatletyka, Podlasie Białystok)

2001 - Adam Wysocki, Marek Twardowski (kajakarstwo, Sparta Augustów)

2002 - Adam Wysocki, Marek Twardowski (kajakarstwo, Sparta Augustów)

2003 - Aleksy Kuziemski (boks, Hetman Białystok)

2004 - Adam Wysocki, Marek Twardowski (kajakarstwo, Sparta Augustów)

2005 - Adam Wysocki, Marek Twardowski (kajakarstwo, Sparta Augustów)

2006 - Marek Twardowski (kajakarstwo, Sparta Augustów)

2007 - Marek Twardowski (kajakarstwo, Sparta Augustów)

2008 - Edyta Dzieniszewska ((kajakarstwo, Sparta Augustów)

2009 - Nadia Kostiuczyk i Robert Mateusiak (badminton, Hubal Białystok)

2010 - Sandra Pawełczak (kajakarstwo, Dojlidy Białystok)

2011 - Marek Twardowski (kajakarstwo, Cresovia Białystok)

2012 - Nadia Zięba/Robert Mateusiak (badminton, Hubal Białystok)