Nominowani 2013. Kajakarz i badmintonowy mikst

Kajakarz Marek Twardowski oraz badmintonowy duet Nadia Zięba i Robert Mateusiak wygrywali już w rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej na najlepszego sportowca województwa podlaskiego. Sportowcy ci są także wśród ósemki nominowanych do tego tytułu za osiągnięcia w 2013 roku.

Wyniki XVIII rankingu poznamy 1 marca podczas gali w hotelu Gołębiewski. Wtedy też zostaną ogłoszeni zwycięzcy w kategorii trener roku, nadzieja olimpijska oraz zawodnik i szkoleniowiec w grach zespołowych.

Marek Twardowski (Cresovia Białystok)

Twardowski najlepszym sportowcem województwa był już osiem razy (czterokrotnie wraz z Adamem Wysockim). Ostatni raz zdarzyło się to w 2011 roku, gdy zdobył mistrzostwo świata w jedynce na 500 merów. W ubiegłym roku 34-letni kajakarz mistrzostwa świata w Duisburgu w tej konkurencji ukończył na szóstym miejscu. Natomiast na mistrzostwach kraju w jedynce na 500 metrów po raz kolejny okazał się najlepszy.

Nadia Zięba i Robert Mateusiak (Hubal Białystok)

Mikst Hubala wygrał poprzedni ranking i triumfował w 2009 roku. W trakcie poprzedniego sezonu doszło do rozstania najbardziej utytułowanej pary w polskim badmintonie, gdyż Nadia Zięba zdecydowała się na macierzyństwo. Zanim do tego doszło, Zięba (29 lat) i Mateusiak (38 lat) zdążyli jeszcze odnieść kilka znaczących sukcesów. Na arenie krajowej poprowadzili Hubala do drużynowego mistrzostwa kraju, a także wygrali w otwartych mistrzostwach Polski. Były także dobre miejsca w rywalizacji międzynarodowej. W mistrzostwach świata rozgrywanych w Chinach mikst odpadł w ćwierćfinale. Na prestiżowym turnieju w Korei uplasował się na drugim miejscu, a trzecie miejsce zajmował w otwartych mistrzostwach Niemiec i Anglii.