Rekordowy bieg Łukasza Parszczyńskiego na mistrzostwach Polski

Łukasz Parszczyński złoty medal na 3000 metrów halowych mistrzostw kraju przypieczętował rekordem Polski. W sumie na zawodach w sopockiej hali Ergo Arena lekkoatleci Podlasia Białystok wywalczyli trzy medale.

Oprócz obrony mistrzostwa Polski Parszczyński celował w minimum na halowe mistrzostwa świata, które za dwa tygodnie zostaną rozegrane także w Ergo Arenie. Plan ten powiódł się w stu procentach. W osiągnięciu rekordowego czasu 7:49,26 min. Parszczyńskiemu pomogli Dawid Żebrowski (Płomień Sosnowiec) i Krzysztof Wasilewski, także z Podlasia, którzy na początku prowadzili bieg. Ale większą część dystansu 28-letni biegacz w bardzo dobrym tempie pokonał samotnie. Minimum na mistrzostwa świata to 7:52,00 min, a poprzedni rekord kraju należał do Yareda Shegumo i wynosił 7:54,04 min.

Srebrny medal, tak jak przed rokiem, w biegu na 60 metrów przez płotki wywalczył Damian Czykier z Podlasia. W poprzednich mistrzostwach, jak i w niedzielę Czykier przegrał z Dominikiem Bochenkiem z Zawiszy Bydgoszcz (7,65 s). 21-letni zawodnik Podlasia w finale miał 7,88 s, ale znacznie lepiej wypadł w biegu eliminacyjnym. Swoją serię wygrał z rekordem życiowym 7,73 s. Minimum na mistrzostwa świata to 7,70 s.

To były nieudane mistrzostwa dla Kamila Kryńskiego Podlasia. Nie dość, że nie obronił tytułów mistrzowskich na 60 i 200 metrów, to jeszcze na tym drugim dystansie nie wszedł nawet do finału. W eliminacjach został zdyskwalifikowany za bieg po linii. Z tego też powodu zdyskwalifikowano sześciu innych sprinterów.

Rekord życiowy w skoku wzwyż poprawił Piotr Sawczyński z Podlasia. Wysokość 216 cm pozwoliła zająć siódme miejsce.

Sztafeta Podlasia 4x400 metrów w składzie: Grzegorz Kossakowski, Grzegorz Kakareko, Bartłomiej Chojnowski i Łukasz Wilamowski, uplasowała się na czwartym miejscu (3:14,04 min).

Czwarte miejsce w biegu na 200 metrów zajęła Magdalena Malinowska z Bojar Białystok. 21-letnia zawodniczka uzyskała 24,74 s, ale w biegu eliminacyjnym pobiła rekord życiowy - 24,53 s.

Jak już wcześniej informowaliśmy, pierwszego dnia mistrzostw w sobotę złoty medal w skoku wzwyż zdobyła Kamila Lićwinko. Przy okazji wyrównała swój absolutny rekord kraju - 200 cm.