Gala Rady Olimpijskiej. Kajaki i Jaga biorą wszystko [ZDJĘCIA, WIDEO]

Do przedstawicieli kajakarstwa trafiły wszystkie wyróżnienia w sportach indywidualnych za 2013 rok w XVIII Rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej. W grach zespołowych triumfowali przedstawiciele Jagiellonii Białystok. W sobotę odbyła się finałowa gala w hotelu Gołębiewski
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Tak jak przed pięcioma laty, najlepszym sportowcem w województwie podlaskim została kajakarka Sparty Augustów Edyta Dzieniszewska. Jej wychowawcę Jerzego Grąbczewskiego wybrano na najlepszego trenera. W 2008 roku o wygranej Dzieniszewskiej w rankingu zadecydowało czwarte miejsce w czwórce na 500 metrów podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Natomiast w 2013 roku 27-letnia zawodniczka wywalczyła dwa medale mistrzostw świata. Podczas regat w Duisburgu była trzecia w jedynce na 1000 metrów i wraz z koleżankami druga w sztafecie 4 x 200 metrów.



Trzy kolejne miejsca na podium w rankingu zajęły także panie. Druga była łyżwiarka Patrycja Maliszewska z Juvenii Białystok. 27-letnia zawodniczka w 2013 roku zdobyła dwa brązowe medale mistrzostw Europy (indywidualnie na 500 metrów i w sztafecie). Jako jedyna przedstawicielka short-tracku z Polski zakwalifikowała się na igrzyska w Soczi.

Natomiast na trzecim miejscu w rankingu uplasowała się Kamila Lićwinko z Podlasia Białystok. 27-letnia lekkoatletka w 2013 - skacząc 199 cm - poprawiła rekord kraju sprzed 29 lat. Ponadto skoczkini Podlasia po raz pierwszy w karierze wygrała dużą międzynarodową imprezę - Uniwersjadę w Kazaniu. Rekord polski z 2013 roku jest już nieaktualny, gdyż Lićwinko już w tym roku skoczyła 200 cm i należy do faworytek halowych mistrzostw świata, które w następny weekend zostaną rozegrane w Sopocie.

Czwarte miejsce zajęła przedstawicielka kajakarstwa. Magdalena Krukowska z Dojlid to medalistka Uniwersjady oraz mistrzostw Europy.

Pierwszą piątkę zamyka mikst badmintonowy Nadia Zięba/Robert Mateusiak z Hubala Białystok. To laureaci poprzedniego rankingu. W 2013 roku poprowadzili Hubala do drużynowego mistrzostwa kraju, a także wygrali w kilku międzynarodowych turniejach.

Z kolei tytuł nadziei olimpijskiej otrzymał kajakarz Dojlid Rafał Rosolski, który w 2013 startował praktycznie we wszystkich najważniejszych imprezach międzynarodowych. Największym osiągnięciem 22-letniego zawodnika było zdobycie młodzieżowego mistrzostwa Europy w olimpijskiej konkurencji K-2 1000 metrów. Natomiast na mistrzostwach świata seniorów w także olimpijskiej jedynce na 1000 metrów zajął szóste miejsce, a w mistrzostwach Europy seniorów w tej konkurencji był siódmy. Do tego Rosolski dołożył dwa medale na Uniwersjadzie w Kazaniu (brąz w K-1 1000 m i srebro w K-4 1000 m).

Tak jak w kilku poprzednich rankingach, tak i tym razem kategorię gier zespołowych zdominowali przedstawiciele Jagiellonii Białystok. I nie ma co się dziwić, gdyż jest to jedyny zespół z województwa występujący w najwyższej klasie rozgrywkowej. Zawodnikiem 2013 roku w grach zespołowych został Dani Quintana, a trenerem Piotr Stokowiec.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl