Prezydent Białegostoku rozdał nagrody sportowcom i trenerom

Sportowcy oraz trenerzy z najwięszkymi osiągnięciami w 2013 roku zostali nagrodzeni przez prezydenta Białegostoku. Tedeusz Truskolaski docenił także dwójkę szkoleniowców za całokształt działalności. W sumie było 12 laureatów.

W kategorii wyróżnionych na najlepszego sportowca zostali przedstawiciele dyscyplin "wiodących" w województwie podlaskim: badminton (Nadi Zięba i Robert Mateusiak z Hubala Białystok), kajakarstwo (Magdalena Krukowska z Dojlid Białystok) oraz short-track (Patrycja Maliszewska z Juvenii Białystok). Ale też zostały zauważone sukcesy Adama Chlabicza z Białostockiego Klubu Oyama Karate.

W imieniu sportowców, podczas uroczystości w Pałacyku Gościnnym, prezydentowi dziękowała łyżwiarka Patrycja Maliszewska. To jedyna zawodniczka z województwa podlaskiego oraz short-tracku, która wystąpiła na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi w 2014 roku. Zaraz po zakończeniu sezonu Maliszewska twierdziła, że jeszcze nie wie czy będzie kontynuowała karierę.

- Zaczęłam już powoli przygotowania do kolejnych startów, ale nie są to tak ciężkie treningi jak do poprzedniego olimpijskiego sezonu - mówi Maliszewska. - Jednak ciężki sezon olimpijski zostawia ślad i trzeba trochę mniejszych obciążeń. Sama jeszcze do końca nie wiem czy będę kontynuowała karierę. Jest cień nadziei, że tak. Czekamy na wybory prezesa związku, a co za tym idzie nowego trenera. Teraz każdy zawodnik robi coś na własną rękę. Pomagają mi trenerzy z Białegostoku. Nie ma zaplanowanych obozów kadry i ogólnie nic nie wiadomo. To jest trochę przykre.

Za całokształt działalności w sporcie nagrodę odebrał Romuald Chyliński. To wieloletni trener lekkoatletyki w Podlasiu Białystok, a ostatnio największe sukcesy z jego podopiecznych odnosił Damian Roszko. W 2013 roku zajął on dziesiąte miejsce na 1500 metrów w młodzieżowych mistrzostwach Europy.

- Oprócz trenerki pełniłem różne funkcje społeczne - opowiada Chyliński. - Moi podopieczni zdobyli ponad 60 medali w różnych imprezach od juniora młodszego do młodzieżowca. Do najbardziej utytułowanych należy Damian Roszko, który aktualnie trenuje i studiuje w Stanach Zjednoczonych. Został zauważony i zaproponowano mu stypendium na uczelni. Ale na wakacje wraca do kraju i będziemy się przygotowywali do mistrzostw Polski, które zostaną rozegrane pod koniec lipca.

Laureci nagród prezydenta Białegostoku

Najlepszy sportowiec

1. Nadia Zięba i Robert Mateusiak (badminton, Hubal Białystok) - piąte miejsce w mistrzostwach świata w Guangzhou.

2. Patrycja Maliszewska (short-track, Juvenia Białystok) - dwa razy trzecie miejsce w mistrzostwach Europy: na 500 metrów oraz w sztafecie.

3. Magdalena Krukowska (kajakarstwo, Dojlidy Białystok) - czwarte miejsce w K4 na 500 m oraz K2 na 1000 m w Mistrzostwach Świata w Duisburg; drugie miejsce w K2 na 200 m w Mistrzostwach Europy.

4. Adam Chlabicz (karate, Białostocki Klub Oyama Karate) - drugie miejsce na mistrzostwach Europy Oyama Karate w Witebsku.

Najlepszy trener

1. Bożena Zdanuczyk (taekwondo, MUKS Stoczek 45) - Podopieczni Bożeny Zdanuczyk w 2013 roku zdobyli: pięć medali w mistrzostwach świata i zawodach międzynarodowych (2 złote, 3 brązowe), sześć medali w mistrzostwach Polski i zawodach ogólnopolskich (1 srebrny, 5 brązowych). Mateusz Dederko jest reprezentantem Polski w kategorii juniorów. W 2013 roku w mistrzostwach świata juniorów w Taekwondo wywalczył złoty medal w drużynowych testach siły i piąte miejsce w walkach w kategorii 62 kg.

2. Witold Choiński (karate, Białostocki Klub Oyama Karate) - Opiekun wielu medalistów z najważniejszych imprez. Adam Chlabicz to zdobywca srebrnego medalu mistrzostw Europy oraz drugiego miejsca mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Ewa Wróbel zajęła drugie miejsce w Pucharze Polski, a Dawid Kiszycki trzecie miejsce na mistrzostwach Polski. Wśród juniorów największe sukcesy odnieśli Michał Fiłończuk oraz Adam Grabowski, którzy zdobyli mistrzostwo kraju. Natomiast Aneta Bogdanowicz była druga na mistrzostwach Polski, a Monika Kaczan także druga w Pucharze Polski.

Najlepszy młody sportowiec

1. Rafał Rosolski (kajakarstwo, Dojlidy Białystok) - Szóste miejsce w K1 na 1000 m w mistrzostwach świata seniorów w Duisburgu. Siódme miejsce w K1 1000 m i szóste w K4 1000 m w mistrzostwach Europy.

2. Klaudia Kardasz (lekkoatletyka, Podlasie Białystok) - Piąte miejsce w pchnięciu kulą na mistrzostwach świata juniorów w Doniecku. Rekordzistka Polski juniorek w hali i na stadionie.

3. Mateusz Dederko (taekwondo, MUKS Stoczek 45) - Pierwsze miejsce drużynowo w testach siły oraz piąte miejsce indywidualnie w kategorii 62 kg w mistrzostwach świata w Benidorm.

Za całokształt działalności sportowej

1. Romuald Chyliński (lekkoatletyka, Podlasie Białystok) - W latach 1959-1971 był czołowym zawodnikiem w kraju w biegach średnich. Od 1972 r. do chwili obecnej jest trenerem i członkiem zarządu Podlasia Białystok. Podopieczni Chylińskiego w każdym roku zdobywają medale mistrzostw Polski od juniorów do seniorów i występują w reprezentacji kraju. Danuta Siemieniuk w 1976 roku zajęła czwarte miejsce w mistrzostwach świata w biegach przełajowych i była w drużynie, która uplasowała się na drugim miejscu. Czesław Wilczewski i Józef Stefanowski reprezentowali Polskę w maratonie. W 2013 roku Damian Roszko był dziesiąty na 1500 metrów młodzieżowych mistrzostw Europy.

2. Tadeusz Cimoszuk (tenis stołowy, gimnastyka) - Jako zawodnik był wielokrotnym reprezentantem województwa w gimnastyce. Jego podopieczni zdobyli brąz mistrzostw Polski juniorów w 1962 roku, złoto na mistrzostwach młodzieży szkolnej w 1965 roku. Był trenerem kadry narodowej juniorów. Jako opiekun filii Uniwersytetu Warszawskiego ośmiokrotnie zdobył wicemistrzostwo Polski wyższych szkół pedagogicznych w tenisie stołowym.