Najlepsi znawcy igrzysk olimpijskich sprawdzą się Białymstoku

Sylwetki i życiorysy uczestników igrzysk olimpijskich oraz ich wyniki sportowe - tak ogólnie przedstawia się tematyka konkursu ?Zimowe Igrzyska Olimpijskie - od Chamonix do Soczi". W poniedziałek finał turnieju odbędzie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Przed rokiem turniej wiedzy olimpijskiej po raz pierwszy był zorganizowany w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Wtedy rywalizacja dla szkół podstawowych była rozgrywana pod hasłem "Igrzyska Olimpijskie Vancouver 2010 i Londyn 2012". Pod wrażeniem organizacji i wiedzy młodych uczestników był sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Adam Krzesiński.

- Wielki ukłon i słowa uznania dla organizatorów. Przez wiele lat jestem w ruchu olimpijskim i bardzo dawno nie widziałem imprezy zorganizowanej na tak wysokim poziomie. Dla nas bardzo ważnej, bo jest to konkursu, który rozwija i stymuluje do rozwijania wiedzy o igrzyskach olimpijskich i ruchu olimpijskim. To się wpisuje w nasz program edukacyjny. Atmosfera w tym przepięknym obiekcie, pełna sala kibiców, świetnie multimedialnie zorganizowany finał z dobrymi pytaniami - to wszystko było imponujące. Finaliści wykazali się wyjątkową wiedzą. Ja będąc bardzo blisko ruchu olimpijskiego na połowę z tych pytań bym nie odpowiedział - chwalił wtedy Krzesiński.

W tym roku w turnieju biorą udział przedstawiciele gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz zawodnicy w kategorii otwartej. Tematem zmagań są tym razem zimowe igrzyska olimpijskie: "Zimowe Igrzyska Olimpijskie - od Chamonix do Soczi".

Finaliści zostali wyłonieni w konkursie przeprowadzonym drogą internetową, w którym wzięło udział ponad 1000 zawodników. W sumie do białostockiego finału zaproszono około 90 osób z całej Polski.

Przedstawiciele województwa podlaskiego w konkursie internetowym wypadli bardzo dobrze. W kategorii open Igor Muśko z Bielska Podlaskiego wraz z Andrzejem Skowronkiem z Łodzi jako jedyni uzyskali maksymalny wynik - 25 punktów. W kategorii gimnazjów tylko Paweł Śmiłowski z PG 12 Białystok odpowiedział poprawnie na wszystkie pytania.

W poniedziałek finaliści najpierw będą mieli do rozwiązania test pisemnym. Najlepsza szóstka w każdej kategorii w ścisłym finale będzie odpowiadała na pytania między innymi ilustrowane fotografiami, filmami. Organizatorzy przygotowali cenne nagrody: laptopy, tablety i aparaty fotograficzne.

Uroczyste otwarcie imprezy w Operze i Filharmonii Podlaskiej nastąpi o godzinie 11. Transmisja internetowa na żywo na stronie http://www.oifp.eu/pl/video-online.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl

Finaliści turnieju "Zimowe Igrzyska Olimpijskie -od Chamonix do Soczi"z województwa podlaskiego

Gimnazja

1. Paweł Śmiłowski (PG 12 Białystok) 25 pkt w teście internetowym

2. Ewelina Kosakowska (PG 12 Białystok) 24 pkt

3. Gabriela Sieńko (Gimnazjum nr 2 Augustów) 23 pkt

4. Julita Pankiewicz (PG 12 Białystok) 23 pkt

5. Bartłomiej Dworakowski (Gimnazjum Sokoły) 22 pkt

6. Klaudia Nowicka (Zespół Szkół Miejskich nr 1 Grajewo) 22 pkt

7. Agata Kosielska (Zespół Szkół Miejskich nr 1 Grajewo) 22 pkt

8. Natalia Sokołowska (Zespół Szkół Miejskich nr 1 Grajewo) 22 pkt

Szkoły ponadgimnazjalne

1. Martyna Szymczyk (I LO Augustów) 15 pkt w teście internetowym

2. Marta Jarosz (ZS nr 6 Suwałki) 13 pkt

Kategoria open

1. Igor Muśko (Bielsk Podlaski) 25 pkt w teście internetowym

2. Marek Waszkiewicz (Jeleniewo) 24 pkt

3. Jacek Dąbrowski (Choroszcz) 22 pkt