Najpierw dzieci, potem dorośli - Białystok pobiegł [ZDJĘCIA]

Odpowiednia do biegania pogoda, mocna stawka biegaczy, tłumy wśród uczestników i kibiców - czwarta edycja imprezy ?Białystok Biega? była bardzo udana. W biegu głównym na 10 kilometrów wygrali Izabela Trzaskalska z UMCS-u Lublin i Białorusin Henadz Verkhavodkin.

Zanim dorośli przystąpili do rywalizacji, od niedzielnego poranka w pobliżu Opery i Filharmonii Podlaskiej biegali najmłodsi. Na dystansach 100, 400 oraz 800 metrów rywalizowała młodzież od czterech do 14 lat. W sumie bawiło się 400 dzieci.

Natomiast dorośli mieli do wyboru pięć albo dziesięć kilometrów. Już kilka dni przed biegiem listy startowe były zamknięte, a organizatorzy przewidzieli 1000 uczestników.

Mocna ekipa biegaczy przyjechała z Białorusi. Wśród pań na pięć kilometrów wygrała właśnie biegaczka zza wschodniej granicy Victoria Yarashevich. Natomiast wśród panów najlepszy był pochodzący z Bielska Podlaskiego Piotr Łobodziński. Jest to zawodnik specjalizujący się w biegach po schodach. W tej konkurencji jest jednym z najlepszych na świecie.

Białorusini triumfowali także w biegu na 10 kilometrów panów. Wygrał Henadz Verkhavodkin przed Igorem Tsetserukou. Na trzecim miejscu uplasował się Przemysław Dąbrowski z Ostrołęki.

- Do piątego kilometra prowadziłem, ale potem Białorusini mnie wyprzedzili - opowiadał na mecie Dąbrowski. - Chciałem się ich przytrzymać, ale nie dałem rady. Warunki były dobre, chociaż dla mnie mogło by być trochę chłodniej. Trasa idealna do uzyskiwania dobrych wyników i na pewno wielu uczestników ustanowiło swoje rekordy życiowe.

Najlepszy wśród białostoczan był Bogusław Andrzejuk, który zajął czwarte miejsce. Jedną z nagród dla Andrzejuka był samochód BMW-u na weekend.

Natomiast w biegu głównym pań na czele były dwie Polki. Wygrała pochodząca z Terespola, a reprezentująca UMCS Lublin Izabela Trzaskalska. Za Trzaskalską finiszowała wielokrotna medalistka mistrzostw Polski na różnych dystansach Justyna Korytkowska z Prefbetu Śniadowo Łomża.

- Jestem w szoku, bo jak na swoje możliwości pobiegłam szybko - cieszyła się na mecie Trzaskalska. - Poprawiłam swoją "życiówkę" o dwie sekundy, a chyba połowę dystansu biegłam sama. A sama to ja za bardzo nie umiem biegać. Ale tym razem rozłożyłam dobrze siły.