Kolejny zawodnik Podlasia z minimum na mistrzostwa Europy. Dobre wyniki w Spale

Łukasz Parszczyński z Podlasia Białystok uzyskał minimum na 3000 metrów na halowe mistrzostwa Europy w Pradze. Halowe starty rozpoczął też sprinter białostockiego klubu Kamil Kryński.

Parszczyński na mityngu w Karlsruhe zajął szóste miejsce w biegu na 3000 metrów. Jego czas to 7:52,50 min, a minimum na mistrzostwa Europy w Pradze (5-8 marzec) wynosi 7:56,00 min. Rekord Polski na tym dystansie należy także do 29-letniego biegacza i został ustanowiony w ubiegłym roku na mistrzostwach Polski w Sopocie - 7:49,26 min.

Parszczyński jest drugim zawodnikiem Podlasia, który wypełnił minimum na mistrzostwa Europy. Wcześniej udział w tej imprezie zapewniła sobie Kamila Lićwinko w skoku wzwyż. Zawodniczka w dwóch startach skoczyła 200 i 201 cm (rekord Polski), a minimum wynosi 192 cm.

W weekend starty halowe rozpoczął Kamil Kryński. Podczas zawodów w Spale sprinter Podlasia wygrał bieg na 60 metrów z czasem 6,76 s i pokonał innych reprezentantów Polski, jak Artur Zaczek i Jakub Adamski z AZS-u Poznań czy Karol Zalewski z AZS-u Olsztyn. Minimum na Pragę to 6,67 s. Na 200 metrów Kryński uzyskał drugi czas zawodów 21,39 s, a najlepszy był Zalewski - 21,16 s.

Oprócz Kryńskiego w Spale startowali jeszcze inni przedstawiciele Podlasia. W skoku wzwyż Piotr Sawczyński z wynikiem 205 cm był czwarty, a Damian Nowicki skacząc 200 cm piąty.

W skoku w dal wygrał Bartosz Chojnowski - 6,81 m. Natomiast Paweł Suproń poprawił rekord życiowy w biegu na 60 metrów przez płotki. Jego wynik to 7,94 s.

Nowy rekord życiowy na 60 metrów ustanowiła także Ewelina Popowska, która w biegu eliminacyjnym uzyskała 7,44 s. Szybciej od białostoczanki pobiegła tylko Anna Kiełbasińska z AZS AWF Warszawa - 7,40 s. Swój najlepszy wynik w karierze poprawiła skoczkini wzwyż Sylwia Chodorowska, która skoczyła 175 cm. Z kolei na 600 metrów druga była Paulina Mikiewicz - 1:30,31 min. Klaudia Kardasz pchnęła 4-kilogramową kulą na odległość 15,84 m i dało jej to czwartą lokatę. Czwarta w trójskoku była Karolina Markiewicz - 12,52 m.

Dwa razy rekord życiowy na 60 metrów poprawiła Sylwia Kasjanowicz z UKS-u Bojary Białystok. W eliminacjach miała wynik 7,69 s, a w finale 7,68 s.