Medale, rekordy kraju i życiowe - dobry występ lekkoatletów na mistrzostwach Polski

Siedem medali zdobyli lekkoatleci Podlasia Białystok w halowych mistrzostwach Polski w Toruniu. Kamila Lićwinko w skoku wzwyż i Klaudia Kardasz w kategorii juniorów w pchnięciu kulą ustanowiły rekordy Polski. Jeden medal wywalczyła przedstawicielka UKS-u Bojary Białystok.

Oczywiście najlepiej z zawodników Podlasia wypadła Kamila Lićwinko, która złoty medal w skoku wzwyż podbiła rekordem Polski - 202 cm. Z mistrzostw powinien być zadowolony też sprinter Podlasia Kamil Kryński, który zdobył dwa srebrne medale. Ponadto zawodnik ustanowił rekordy życiowe: 60 metrów - 6,69 s i 200 metrów 21,05 s. Do pełni szczęścia zabrakło 0,02 s do minimum na 60 metrów na halowe mistrzostwa Europy w Pradze.

Dwa medale zdobyły także białostockie sprinterki. W finale na 200 metrów Martyna Dąbrowska z UKS-u Bojary Białystok była druga, a trzecia Ewelina Popowska z Podlasia. Obie zawodniczki w biegach eliminacyjnych poprawiły rekordy życiowe: Dąbrowska - 23,63 s, Popowska 23,99 s.

- Wynik Dąbrowskiej jest lepszy od rekordu województwa podlaskiego nawet na otwartym stadionie. Także Martyna potwierdziła bardzo dobrą dyspozycję w tym roku, a w Toruniu rywalizowała z lekkim przeziębieniem. W finale była najmłodszą zawodniczką - cieszył się Mieczysław Sutyniec, trener UKS-u Bojary.

Drugi w biegu na 60 metrów przez płotki był Damian Czykier z Podlasia. Zawodnik, który już wcześniej wypełnił minimum na mistrzostwa Europy w Pradze 7,69 s, jeszcze ten czas poprawił. W niedzielę pobiegł w czasie 7,67 s, co jest rekordem życiowym.

Bardzo dobry występ zaliczyła 18-letnia kulomiotka Podlasia - Klaudia Kardasz. Najmłodsza w stawce finalistek podopieczna Przemysława Zabawskiego zajęła trzecie miejsce. W najlepszej szóstej próbie pchnęła 16,51 m, co jest halowym rekordem Polski juniorek.

Lekkim rozczarowaniem był występ Łukasza Parszczyńskiego z Podlasia. Na 1500 metrów była siódmy, a na 3000 metrów trzeci. Na tym drugim dystansie Parszczyński to rekordzista Polski, a w tym sezonie wypełnił już minimum na mistrzostwa Europy - 7:52,50 min. W Toruniu miał rezultat 7:58,93 min.

Czwarta w biegu na 800 metrów była Paulina Mikiewicz z Podlasia - 2:05,46 min. Również tuż za podium uplasował się skoczek wzwyż Podlasia Damian Nowicki - 208 cm.

Po mistrzostwach ma być podany skład Polski na mistrzostwa Europy w Pradze. Już przed mistrzostwami minimum na te zawody wypełnili Lićwinko, Parszczyński i Czykier.