Halowe mistrzostwa Europy. Mogło być złoto, ale brąz też cieszy

Kamila Lićwinko z Podlasia Białystok była główną kandydatką do złota halowych mistrzostw Europy, a wraca z Pragi z brązowym medalem.

Nic to, że Lićwinko ma w tym roku najlepszy wynik na świecie (202 cm), a inne zawodniczki z czołówki nie skoczyły nawet dwóch metrów. Nic to, że w tym roku nasza skoczkini przegrała tylko raz. Okazało się, że główna impreza sezonu halowego to trochę inna rywalizacja niż mityngi. Oprócz przygotowania psychicznego ważną rolę odgrywały także warunki. Już po konkursie zawodniczka Podlasia przyznała, że podłoże jej, a także innym zawodniczkom, zupełnie nie odpowiadało. Świadczą o tym wyniki. Rosjanka Maria Kuczina wygrała pokonując 197 cm, tyle samo druga Włoszka Alessia Trost. Dla Lićwinko do brązu wystarczyło 194 cm. Żadnego tegorocznego konkursu 28-letnia zawodniczka nie kończyła na tak niskiej wysokości.

- Może ta wysokość nie jest satysfakcjonująca, ale brąz jest nagrodą za cały udany sezon - mówiła po konkursie Lićwinko. - Przyjechałam tu po medal i na szczęście mam chociaż ten brązowy. Jestem bardzo szczęśliwa, że tak to wszystko przebiegało i że tak wysoko udało mi się skoczyć tej zimy. To daje mi motywację do walki o lepsze wyniki w sezonie letnim. Najważniejsze, że praktycznie nie odczuwam w tej chwili bólu w stopie. Ani w trakcie rywalizacji, ani też podczas treningów.

Pozostała trójka reprezentantów białostockiego klubu na zawodach w Pradze wystartowała na miarę swoich możliwości. Łukasz Parszczyński uplasował się na siódmym miejscu w biegu na 3000 metrów. Przez długi czas finałowego biegu 29-letni zawodnik biegł na końcu stawki. Dopiero na ostatnich dwóch okrążeniach zaczął się przesuwać do przodu. Jego czas to 7:50,11 min. (najlepszy wynik w sezonie).

Do udanych występ w Pradze może zaliczyć także sprinter Podlasia Kamil Kryński. Już w biegu eliminacyjnym, zawodnik specjalizujący się na dystansie 200 metrów i w sztafecie, poprawił rekord życiowy na 60 metrów - 6,68 s. W swoje serii półfinałowej pobiegł o 0,01 s gorzej i zajął piąte miejsce. W sumie został sklasyfikowany na 16. pozycji.

Do półfinału dotarł, debiutujący na tak ważnej seniorskiej imprezie, 22-letni płotkarz Damian Czykier. W swojej serii zajął ósme miejsce z czasem 7,75 s. i został sklasyfikowany na 15. miejscu.