Czwórka białostockich lekkoatletów w kadrze Polski. Ciekawe pojedynki na Zwierzyńcu

Kamila Lićwinko, Kamil Kryński i Damian Czykier z Podlasia Białystok oraz Martyna Dąbrowska z UKS-u Bojary Białystok są w składzie reprezentacji lekkoatletów, która weźmie udział w 6. Drużynowych Mistrzostwach Europy w rosyjskich Czeboksarach. Z kolei w sobotę w Białymstoku odbędzie się ciekawy mityng na Zwierzyńcu.
BIALYSTOK.SPORT.PL NA FACEBOOKU - POLUB NAS

Gwiazdą całej kadry Polski jest oczywiście Lićwinko, którą tegoroczny wynik 197 cm stawia w ścisłej czołówce europejskiej. Kamil Kryński ma szansę pobiec w sztafecie 4x100 metrów. Skład zostanie wybrany spośród sześciu sprinterów, którzy są w kadrze. Natomiast Damian Czykier wystartuje na 110 metrów przez płotki. Najlepszy w tym roku wynik Czykiera to 13,78 s. Daje to mu 25. lokatę na listach europejskich.

Po dobrym występie w Bydgoszczy na Europejskim Festiwalu Lekkoatletycznym do kadry została włączona także Martyna Dąbrowska z UKS-u Bojary, która będzie rywalizowała w biegu na 400 metrów oraz najprawdopodobniej w sztafecie 4x400 metrów. 21-letnia zawodniczka w Bydgoszczy 400 metrów przebiegła w czasie 52,23 s, co jest najlepszym wynikiem w tym roku w Polsce i 15. w Europie.

Przed rokiem Polska zajęła trzecie miejsce. Zawody w Rosji odbędą się w sobotę i niedzielę. Natomiast w sobotę na stadionie w białostockim Zwierzyńcu zostanie rozegrany III mityng Wschodzący Białystok. W niektórych konkurencjach będzie można zobaczyć zawodników ze ścisłej czołówki krajowej.

W rzucie młotem wystartuje brązowa medalistka mistrzostw Europy z ubiegłego roku Joanna Fiodorow z AZS-u Poznań (w tym sezonie 71,67 m). W rzucie dyskiem będziemy mogli obserwować pojedynek pokoleniowy. Z doświadczoną Joanną Wiśniewską z LKS-u Polkowice (rocznik 1972, w tym sezonie 59,43 m) powalczy Daria Zabawska z Podlasia (rocznik 1995, w tym sezonie 56,82 m). W kuli juniorka Klaudia Kardasz z Podlasia (w tym sezonie 16,42 m) zmierzy się z Agnieszką Maluśkiewicz z AZS-u Poznań (16,74 m). W sprintach ton rywalizacji powinny nadawać zawodniczki Bojar Białystok należące do czołówki krajowej Katarzyna Sokólska, Klaudia Konopko, czy Sylwia Kasjanowicz. Na 800 metrów pobiegnie Paulina Mikiewicz z Podlasia (w tym sezonie 2:03,70 min), która walczy o minimum na mistrzostwa świata w Pekinie (minimum wynosi 2:01,00 min.). W skoku w dal o pierwsze miejsce powalczą dwie zawodniczki Podlasia zaliczane do czołówki krajowej Karolina Markiewicz (6,21 m w tym roku) i Ewa Korniluk (6,01 m).

Wśród panów gwiazdą zawodów będzie aktualnie drugi młociarz w kraju Wojciech Nowicki z Podlasia, który wypełnił już minimum na mistrzostwa świata w Pekinie (78,71 m). W pchnięciu kulą zdecydowanym faworytem będzie złoty medalista mistrzostw świata juniorów z 2014 roku i rekordzista Polski juniorów Konrad Bukowiecki z Gwardii Szczytno (w tym roku 20,42 m).

Otwarcie zawodów o godzinie 16.15. Konkurencja rzutu młotem rozpocznie się o godzinie 15.30.

Więcej informacji na bialystok.sport.pl