Najlepsze wyniki w karierze, ale centymetr do medalu

Klaudia Kardasz zajęła czwarte miejsce w konkursie pchnięcia kulą na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy juniorów, które odbywają się w Eskilstunie w Szwecji. Siódma była Karolina Nesterowicz.

W sobotni poranek najpierw odbyły się eliminacje do finałowego konkursu pchnięcia kulą. Klaudia Kardasz (Podlasie Białystok) i Karolina Nesterowicz (Sprinter Siemiatycze) do finału awansowały bez problemu. Pierwsza z nich w eliminacjach uzyskała wynik 15,18 m, a druga 14,98 m.

Po południu wyniki były jeszcze lepsze. Kardasz w piątej próbie posłała kulę na odległość 16,8 m. To nowy rekord życiowy zawodniczki Podlasia. Ostatecznie ten rezultat wystarczył do zajęcia czwartego miejsca. Do brązowego medalu zabrakło jednego centymetra. Brąz wywalczyła Rosjanka Alyona Bugakova, który również w piątej próbie uzyskała wynik 16,81 m. Konkurs z wynikiem 18,40 m wygrała reprezentantka Turcji Emel Dereli. Srebro zdobyła Niemka Claudine Vita (17,13 m). Na siódmej pozycji zawody zakończyła natomiast Nesterowicz. Zawodniczka z Siemiatycz posłała kulę na odległość 15,57 m, co też jest jej nowym rekordem życiowym.

W niedzielę w finale rzutu oszczepem wystartuje z kolei Maria Andrejczyk. Zawodniczka Hańczy Suwałki, która jest liderką europejskich tabel, uzyskała najlepszy rezultat eliminacji - 57,67 m.