Sportowy ranking. Triumf lekkoatletów i Jagiellonii

Wojciech Nowicki został wybrany najlepszym sportowcem w województwie podlaskim w 2015 roku w XX Rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej. W kategorii gier zespołowych wyróżnieni zostali przedstawiciele Jagiellonii

Wyniki XX Rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej zostały ogłoszone w sobotę na specjalnej gali połączonej z balem sportu. Tytuł najlepszego sportowca 2015 roku trafił do Wojciecha Nowickiego.

Zawodnik Podlasia Białystok w ubiegłym roku sprawił sporą niespodziankę podczas mistrzostw świata. Nowicki wywalczył w Pekinie brązowy medal w konkursie rzutu młotem. Miejsce na podium zapewnił sobie ostatnim rzutem. Posłał wówczas młot na odległość 78,55 m. Dla Nowickiego był to debiut na dużej seniorskiej imprezie międzynarodowej. Ponadto w 2015 roku zawodnik Podlasia został też wicemistrzem Polski. Lepszy od niego był jedynie Paweł Fajdek.

- Dziękuje za wyróżnienie, bardzo miło jest dostać taką statuetkę. Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które pracowały na mój sukces, przede wszystkim mojej żonie i trenerce. One spędzają ze mną najwięcej czasu i dzielą ze mną wszystkie problemy, wzloty i upadki - mówił Nowicki i dodawał: - Chciałbym też pogratulować wszystkim wyróżnionym i życzyć im zdrowia, bo zdrowie jest najważniejsze, a reszta ciężką pracą samo przyjdzie.

W kategorii najlepszy sportowiec wyróżniona została piątka zawodników. Drugie miejsce zajęła Kamila Lićwinko. Skoczkini wzwyż z Podlasia Białystok w ubiegłym roku na mistrzostwach świata w Pekinie zajęła czwarte miejsce. Z kolei podczas halowych mistrzostw Europy wywalczyła brązowy medal. W 2015 roku po raz kolejny ustanowiła rekord Polski. Na halowych mistrzostwach Polski w Toruniu pokonała poprzeczkę zawieszona na wysokości 202 cm. Lićwinko jest też mistrzynią kraju na otwartym stadionie.

- Jestem niezmiernie szczęśliwa, że mogę być tutaj z państwem - mówiła odbierając nagrodę Lićwinko. - Dziękuje kapitule za wyróżnienie. Gratuluję też wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym na tej gali. Chciałbym też podziękować osobom bez których nie byłoby tych sukcesów. Dziękuję Michałowi za to, że jest wspaniałym trenerem i mężem. Dziękuję naszym rodzicom za to, że zawsze nas wspierają. Chciałbym też podziękować mojemu fizjoterapeucie Karolowi, który dba o moje zdrowie.

Na trzecim miejscu uplasowała się z kolei Edyta Dzieniszewska-Kierkla. Kajakarka Sparta Augustów przebywa obecnie na zgrupowaniu i nie mogła być na gali, a w 2015 roku pływała m.in. w osadzie K4 na 500 metrów, która wywalczyła już kwalifikację na igrzyska olimpijskie.

Czwarte miejsce zajęła z kolei Patrycja Maliszewska. Łyżwiarka Juvenii Białystok rok 2015 rozpoczęła dwoma medalami na mistrzostwach Europy, a zakończyła niestety kontuzją.

- Sezon 2015 rozpoczęła bardzo dobrze i dzięki temu jestem tutaj. Skończył się niestety kontuzją, ale zimowe igrzyska olimpijskie są za dwa lata i mam nadzieję, że wrócę mocniejsza - zapowiada Maliszewska.

Piąte miejsce w rankingu na najlepszego sportowca zajęła Martyna Dąbrowska (lekkoatletyka, Bojary Białystok).

- Postaram się biegać jeszcze szybciej - zadeklarowała Dąbrowska po odbiorze nagrody.

W kategorii najlepszy trener wyróżniona została Malwina Wojtulewicz pod której okiem ćwiczy Wojciech Nowicki.

- Dziękuję kapitule za to, że doceniła moją prace. Dziękuję też Wojtkowi, który wytrzymuje ze mną, a wiadomo, że z kobietami różnie jest. Dziękuję rodzicom i mężowi, który oprócz tego, że jest super mężem to jest też super nianią, mamy dwójkę dzieci, a ja często wyjeżdżam - mówiła Wojtulewicz.

Tytuł nadziei olimpijskiej trafił natomiast do Marii Andrejczyk. Zawodniczka Hańczy Suwałki w 2015 roku została mistrzynią Europy juniorów w rzucie oszczepem (59,73 m). Zdobyła też mistrzostwo Polski juniorów. Ponadto startowała w mistrzostwach świata seniorów.

W kategorii gier zespołowych wyróżnieni zostali natomiast przedstawiciele Jagiellonii, która w poprzednim roku po raz pierwszy w historii zdobyła medale mistrzostw Polski. Najlepszym trenerem został wybrany Michał Probierz. Z kolei najlepszym zawodnikiem bramkarz Bartłomiej Drągowski. Obu zabrakło na gali gdyż przebywają obecnie na zgrupowaniu w Turcji.

Najlepszy sportowiec niepełnosprawny to natomiast Rafał Czuper. Tenisista stołowy (Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych "START" Białystok) w 2015 roku zdobył dwa medale (srebrny indywidualnie i brązowy w drużynie) mistrzostw Europy.

Podczas gali zostały wręczone również nagrody mecenasom sportu. Otrzymali je Edward Burniak z firmy Bared oraz Remigiusz Rogowski z Rogowski Development.