Pierwsza wygrana Jagi w sparingu

Piłkarze Jagiellonii odnieśli pierwsze zwycięstwo podczas przygotowań do nowego sezonu w ekstraklasie. Białostoczanie pokonali w środę 4:0 II-ligowe Wigry Suwałki. Ostatnią z bramek zdobył Gustavo Adolfo, który cały czas trenuje z klubem, chociaż nie ma podpisanego kontraktu
W pierwszym meczu kontrolnym podczas przygotowań podopieczni Michała Probierza zremisowali 1:1 z Freskovitą Wysokie Mazowieckie. Wówczas jednak szkoleniowiec posłał do gry mocno rezerwowy skład, nie zabrakło w nim zawodników testowanych, których w klubie już nie ma.

Wczorajszy sparing został rozegrany w Olecku. Tam bowiem na zgrupowaniu od poniedziałku przebywają zawodnicy Jagi. Suwalczanie zatrzymali się natomiast na spotkanie w drodze na obóz do Gołdapi. Od pierwszych minut konfrontacji szkoleniowiec białostoczan wystawił do gry m.in. zawodników, którzy dołączyli do drużyny podczas przerwy w rozgrywkach. Tak więc w bramce wystąpił Grzegorz Sandomierski, na środku obrony Brazylijczyk Daniel. W pomocy zagrał Marco Reich, a za zdobywanie goli miał odpowiadać m.in. Remigiusz Jezierski. Od początku spotkania na boisku pojawili się również piłkarze, którzy wcześniej przez dłuższy czas borykali się z różnymi urazami: Michał Renusz oraz Łukasz Tumicz. Drugi z nich w 21. minucie wyprowadził ekipę z Białegostoku na prowadzenie. Tumicz zamienił na bramkę podanie Pawła Zawistowskiego. Po kolejnych pięciu minutach Jaga prowadziła już 2:0. Tym razem strzałem z rzutu wolnego Karola Salika pokonał Dariusz Jarecki. Bramkarz suwałczan niedługo po tym jak po raz drugi wyjmował piłkę z siatki, musiał też opuścić boisko - ucierpiał w jednym ze starć z Danielem.

Po zmianie stron trener Probierz desygnował do gry prawie cały nowy skład (na boisku został tylko Daniel) i białostoczanie szybko powiększyli prowadzenie. Podanie Wahana Geworgiana na gola zamienił Tomasz Frankowski. Potem swą szansę na gola miał też Geworgian, ale jej nie wykorzystał.

Wynik meczu na cztery minuty przed końcem ustali natomiast Gustavo Adolfo. 19-letni Kolumbijczyk w zasadzie od początku przygotowań trenuje z białostockim klubem, ale jeszcze nie podpisał kontraktu.

- Akurat wynik sparingu nie jest istotny, ale cieszy mnie to, że mieliśmy momenty dobrej gry, długo utrzymywaliśmy się przy piłce - ocenia trener Probierz. - Rywale w zasadzie stworzyli jedna sytuację do zdobycia gola i to po naszym błędzie, stracie przez nas piłki i to na pewno musimy wyeliminować.

- Jeżeli chodzi o Gustavo wysłaliśmy do jego menedżera propozycję wypożyczenia go na rok z opcją późniejszego wykupu i czekamy na odpowiedź. Myślę, że nasza oferta powinna zostać przyjęta. Tym bardziej że dla Gustavo bardzo podoba się w Białymstoku i chciałby tu zostać - mówi Cezary Kulesza, jeden z właścicieli Jagi odpowiedzialny za sprawy sportowe. - Tym samym nasza kadra teoretycznie byłaby zamknięta. Mamy bowiem dwóch graczy na każdą pozycję. Oczywiście zawsze może się zdarzyć jakaś kontuzja czy inny wypadek i wówczas będziemy musieli reagować.

Jeżeli chodzi natomiast o piłkarzy, których trener Probierz nie widzi w kadrze zespołu na przyszły sezon, to jak informowaliśmy, z drużyny odeszli już Marcin Pacan do Wisły Płock i Szymon Matuszek (jego kartę zawodniczą wykupił menedżer Wodzisławskiej Szkółki Piłkarskiej, w której pomocnik zaczynał karierę). Do Freskovity Wysokie Mazowieckie zostanie z kolei wypożyczony Michał Twardowski. Być może do Górnika Zabrze odejdzie Ensar Arifović.

- W Jagiellonii miałem nieudany sezon. Chciałbym się odbudować i myślę, że przy okazji mógłbym pomoc Górnikowi - uważa napastnik z Bośni, który do Jagiellonii trafił przed rokiem i swą grą nie zachwycił. W ekstraklasie w żółto-czerwonych barwach zdobył zaledwie trzy bramki.

Na razie natomiast nie ma żadnych ofert dla Damira Kojasevicia, który też ma odejść z klubu.

Kolejne dwa mecze kontrolne Jagiellonii odbędą się w sobotę, na zakończenie zgrupowania. Najpierw zmierzą się z Czarnymi Olecko, a następnie z OKS-em 1945 Olsztyn. Tego samego dnia również sparing rozegrają suwalczanie. Ich rywalem będzie litewska Suduva Mariampol.

Jagiellonia Białystok - Wigry Suwałki 4:0 (2:0)

Strzelcy bramek: Łukasz Tumicz (21.), Dariusz Jarecki (26.), Tomasz Frankowski (47.), Gustavo Adolfo (86.).

Jagiellonia: I połowa - Sandomierski - Norambuena, Daniel, Skerla, Jarecki - Renusz, Zawistowski, Stano, Reich - Jezierski, Tumicz. II połowa - Gikiewicz - Lewczuk, Cionek, Daniel, Król - Geworgian, Hermes, Falkowski (60. Murawski, 80. Steć), Bruno - Gustavo, Frankowski.

Wigry: Salik (32. Barwicki) - Kesler, Łapiński Ż (60. Byliński), Rogoziński, Lauryn (60. Pianka) - Kowalski, Sanni (46. Drągowski), Radzio, Sadowski - Chudziński (60. Pomian), Ołowniuk (60. Świerzbiński).